Наричат го "Човекът с главно Ч" - Христо Чешмеджиев, лютиер по душа и по призвание! В музикалните среди е популярен със своите "златни ръце" и по думите и на български, и на световни класици, всеки миг с него си заслужава, а часовете... те отлитат без да ги усетиш… Да изработваш невероятни цигулки, да влагаш светли мисли цялата си душа са пример за това, че доброто все още го има и е тук при нас на земята!
За своите 88 години лютиерът Христо Чешмеджиев е получил признанието както на Америка, така и на целия свят, но всяко лято се завръща тук в България, в родния си Пловдив, за да остави частица от себе си. Случва се и в последните дни на това лято, за да реализира с всички негови "Приятели на музиката" една своя мечта - концертът, който да обедини музиканти и бъдещи млади таланти в една обща кауза музиката.Утре вечер /5 септември/ от 18:30 часа Етнографския музей на Пловдив ще звучи различно, точно като вълшебната цигулка на маестро Мичо Димитров, лично изработена и подарена му от лютиера, звук на китара с нов живот, тази на Костадин Динков, вдъхнал й го отново самият Христо Чешмеджиев, учениците Борис и Симеон Стойчеви, които имат привилегията да свирят на цигулки подарени от него, седмокласникът Неделин Чернев, ученик с обещаващо бъдеще, както и много други изпълнители, всички те "Приятели на музиката". Събитието е с вход свободен.
Повече за човекът легенда и пътя, който изминава в лютиерството, можете да чуете от първо лице от самия него - Христо Чешмеджиев. Той заедно с гореспоменатите бяха наши гости в първото септемврийско издание на предаването Клуб "Неделя". Целият разговор е достъпен в прикачения звуков файл.
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А, Хермес, 2024. Павел Вежинов. Улица..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.