Великата красота „Коприна“ вече с документален филм за театралния спектакъл. На 5 септември БНТ отбелязва пет годишнината от избора на Пловдив за Европейска столица на културата. В официалната селекция на Театралните олимпийски игри през 2023, сред постановките на колоси като Теодорос Терзопулос, Сузуки Тадаши, Ромео Кастелучи, Хайнер Гьобелс, Силвиу Пуркарете, Еуженио Барба и много други, е селектиран български спектакъл и това е „ Коприна“. Вестта стига до творческия екип в Пловдив по време на пореден репетиционен процес. И сякаш няма много време за еуфория от историческия факт, че България за първи път е в официалната програма на Световната театрална олимпиада. Това си спомня режисьорът Диана Добрева, часове преди спиращото дъха представление на „олимпийската“ сцена в театър „Гергели Чики“, Капошвар, Унгария.
Екзалтираните, нестихващи повече от 20 минути аплаузи след представлението за българските артисти е знак, че „Коприна“ е събитие, чието значение предстои да осмислят.
Филмът на БНТ - Пловдив е пътуване със създателите на спектакъла, в опит да бъде осветен творческия процес и да се създаде документ за поредното етапно представление в историята на пловдивския театър. Красотата е театралният език на спектакъла и едновременно с това – етичното послание на удивителния свят „Коприна“. Безплътна, скрита в текста, в актьорските превъплъщения, в сценичния говор, в интерактивните пространствени и визуални решения, сценографията, музикалната и звукова картина, ритъма и чувствената енергия на цялото, костюмите, които са още един свят в „Коприна“.
За творческия тандем режисьор – драматург изкушението да превърнат във видима скритата, безплътна, невъзможна за театрална интерпретация история от романа на Алесандро Барико, е непреодолимо. Марина Райчинова, Петя Диманова, Мира Каланова, Петко Танчев и Явор Карагитлиев - това са другите имена в творческия екип на спектакъла; това е поредното общо пътуване в театралното. „Коприна“ е втора част от трилогията „Пътуващият човек“, създадена от Драматичен театър – Пловдив (2019-2023г) по проекта „Пловдив- Европейска столица на културата“.
„Пътят на човека в „Коприна“ – казва Диана Добрева – е едно пътуване към изгубения рай.“
„Този спектакъл има тайна. Изкуството пренася тайни. И това е неговият път“ – вярва драматургът Александър Секулов. „Аз виждам и усещам хората в залата : те не дишат! Това представление спира дъха!“ – споделя Маргита Гошева, за която тайната в спектакъла е много важна и трябва да се пази. За тайните на театралната природа, за вечността и любовта, за загадките на Изтока, в които гласовете на птиците, дъждовете, океана и ветровете са неделимо цяло, а човекът е част от тази красота – за всичко това е разговорът със създателите на „Коприна“, който лентата на БНТ представя. Филмът е реализиран с подкрепата на отдел „Култура, археология и културно наследство“ – Община Пловдив.
Можете да гледате „Коприна“ на БНТ Пловдив на 5 септември, 19.00 часа, БНТ2.
Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната? Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов. С лушайте, интересно е.
Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. . Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..
Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката Наталия Делева . „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..
Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..