Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческият музей с изложба „Дарителството има значение”

 По повод 138 години от Съединението на България Регионален исторически музей – Пловдив  представя изложбата „Дарителството има значение”, подредена в експозиция „Съединение на България от 1885 г.” 
Експозицията включва фамилни вещи на д-р Константин Стоилов, дарени от неговата внучка Христина Джидрова, фамилни вещи на Божидар Здравков, дарени от сина му Антон Здравков и от Бистра Здравкова, фамилни вещи на семейството на Иван Атанасов Арабаджията, дарени от неговата правнучка Богдана Николова, снимки на полковник Цветан Мумджиев, дарени от неговия внук арх. Цветан Мумджиев.
В една от витрините мога да се видят вещи на капитан Никола Андреев, дарени от Мария и Стефан Тусунови, вещи на полковник Цветан Рашков, дарени от семейството на народния артист Димитър Панов, вещи на Никола Щерев – Старика, дарени от неговите внуци Мирослава Кацарова и Никола Солаков, фамилни вещи на семейство Банялиеви, дарени от Иванка Банялиева.
Във фолклорен кът са изложени непоказвани досега народни носии от района на Странджа, дарени от Мария Пенева, традиционни японски дрехи, музикални инструменти и кукли, дарени по инициатива на Юко Накаджима от Японската агенция за доброволци в чужбина, както и подаръци, награди и отличителни знаци, получени от Община Пловдив и предоставени във фондовете на Регионален исторически музей - Пловдив.
Според директора на музея  Стоян Иванов дарителството има голямо значение за всеки музей, за цялото общество, за националната и културна памет. 
"Точно по тази причина екипът на Регионален исторически музей - Пловдив продължава да отстоява и популяризира дарителството, защото то е един от основните стожери, на които се крепи нашата работа. Богатството от фондове и културни ценности на всеки един музей винаги включва голям процент дарения – понякога повече от половината, много често сред тях са най-знаковите. Тази изложба представя съвсем малка част – отбрана извадка на дарители и дарения от различни времена – както назад в десетилетията, така и буквално от последните дни. Това е нашият начин да кажем голямо „БЛАГОДАРИМ!“ на дарителите. Да напомним на всички останали, че те съществуват, че съществуват музеи, съществуват културна политика и културно-историческо наследство. В съвременното забързано ежедневие, изпълнено с проблеми от екзистенциален характер, за съжаление, нито музеите, нито дарителството в тях попадат на фокус. Но надежда има – всички тези хора и институции представени в залите и витрините са категорично свидетелство за това," коментират от културната институция.
От там призовават  всички хора с високо съзнание за история и памет – "дарявайте на музеи, библиотеки, архиви! Това, което днес ни се струва маловажно, утре може да се окаже безценно свидетелство за миналото! Дарителството има значение"
Повече за изложбата и експонатите може да чуете от директора на музея Стоян Иванов и историка гл.асистент Видин Сукарев. Разговорът с тях е в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12