Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Падането на забраната за внос на зърно е предателство

"Ако забраната за украински внос на зърно падне, това ще бъде национално предателство, което ще повлече цялата държава към гибел". Това заяви Людмил Работов от Националната асоциация на зърнопроизводителите.

По думите му, тази забрана  действа като регулатор за потискане на възникналото напрежението между производители, преработватели и заради която и цялото общество е било по-спокойно.

"Държавата трябваше да бъде обединител и да не допуска разделение, да разваля постигнатия социален мир в ситуацията на война и Ковид. И когато трябва да има някакво затишие, държавата трябва да е проводник за намиране на лостовете и механизмите да е проводник между интересите на производителите и преработвателите".

Работов бе категоричен, че с отпадане на забраната земеделието ще бъде унищожено, а цените няма  да паднат.

"Няма как да подкопаеш основите на държавата, да спреш производството на храни и да казваш, че цените ще паднат. Винаги, когато става въпрос за производството на храни, държавата трябва да застане зад това, защото е въпрос на национален суверинитет".

Протестите не целят всяване на смут, а защита на правата и бъдещето на един сектор, който е работещ. Необходимо е държавничество, което да регулира напрежението.

От името на Асоциацията, Работов  сподели идея, която ще бъде предложена на земеделския министър. 

"След като трябва да направим връзката между преработватели и производители, държавата трябва да бъде проводник в нашите отношения и вместо да раздава милиони пари на калпак, заради войната в Украйна, да реши с какви пари да подпомогне преработката на слънчоглед. По този начин той ще бъде преработен в държавата, но и ще се ответли секторът."

Работов обаче предупреди, че ако забраната за внос на украинско зърно падне, застоялата продукция, която не би могла да се реализира, ще бъде над 2 млн тона.

 "Несериозно е да се говори едно нещо месеци наред и след това да се обърнеш на 180 градуса. Не искаме преработвателните фабрики да затварят, войната рано или късно ще свърши. Ние обаче трябва да направим така, че и вълкът да е сит, и агнето да е цяло. Трябва само да  решим как стоката, която ние имаме, да мине в преработвателните фабрики."

Интервюто - звуковия файл:


По публикацията работи: Веселина Пеева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В здравеопазването никога не е имало такава несигурност

Колектгивният трудов договор не само в частта му "Заплати" е трудно изпълним, но той има още други неща, които сякаш останаха "зад кадър" и не са предмет на договаряне, защото не сме пристъпили към реално договаряне.  Депозираните от синдикатите предложения са смайващо завишени и трудноизпълними от всички , заяви пред Радио Пловдив..

публикувано на 04.06.24 в 16:29

Чистят Младежкия дом с химикали и пясъкоструйка

Три варианта за почистване на фасадата на Младежкия дом в Пазарджик бяха обсъдени по време на днешната дискусия с участието на архитекти, строители, експерти и граждани, съобщи кметът на Пазарджик Петър Куленски . Първият , но най- скъп вариент е химичният, при който мраморът се запазва, но резултатът не е добър при почистването на варовика..

обновено на 04.06.24 в 16:27

Отново воден режим в Перущица

Перущица отново е на воден режим поради намален дебит в 1 от 2-та водоизточника, снабдяващи града. От ВиК – Пловдив, съобщават, че чешмите в ниската зона пресъхват от  17:30 ч. до 20:30 ч. и от 01:00 ч. до 05:00 ч.    От водното дружество уточняват, че въведеният режим ще търпи промяна в зависимост от дебита и нивото на водата в кладенеца..

обновено на 04.06.24 в 16:15
Д-р Николай Болтаджиев

Заплатите в здравеопазването да се определят на пазарен принцип

Има ли смисъл от Колективен трудов договор в здравеопазването, след като той не може да гарантира реално увеличение на заплатите на здравните специалисти коментира в програма "Ден след ден" д-р Николай Болтаджиев от Съюза за стопанска инициатива, член на Надзорния съвет на НЗОК. Според него винаги е имало трудности при договорянето на КТД и в..

публикувано на 04.06.24 в 16:03

Първи център за обучение по спешна хирургия в МУ-Пловдив

Първият час след катастрофа или инцидент е особено важен, това е т.нар. "Златен час". Тогава хирурзите спасят пострадалите най-ефективно, но се изисква бърза и компетентна реакция на всички медици. Световните стандарти днес приемат, че лекарите трябва да са преминали през програма за обучение при лечението на пациенти с травми в ранните етапи на..

публикувано на 04.06.24 в 15:23