Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реставрираната къща "Павлити" става Център за изкуства

| обновено на 19.09.23 в 16:03 | Репортаж

Център за изкуства ще има в къща "Павлити" в Стария град. След нейната реставрация за 230 000 лева, амбицията на общината е до една година да се открият творчески класове и изложби в двата етажа на Синята къща. 

Къщата е богато изрисувана, на бял фон с ултрамарин, има и 4 възстановени колони пред входа. Ремонтирани са и двата етажа.

Кметът Здравко Димитров съобщи, че започва ремонт и на Данчовата къща, в съседство. Сключен е договорът и до два месеца се очаква ремонт на фасадата. Там ще бъде отворено първото общинско кафене в Стария Пловдив. 

"Редно е всички къщи в Стария град да изглеждат така. Не сме спрели да работим от началото на мандата. Голямата, Малката базилика, Източната порта в момента се работи до Небет тепе. Археология има много в Пловдив. Бяхме си поставили да го направим като открит музей", каза Здравко Димитров. До края на годината ще приключи ремонтът и на втората база на Етнографския музей.


Преди тази реставрация на Синята къща е имало ремонт през далечната 1982 г., същите реставратори направиха изографисването и през тази година. Инж. Константин Константинов, управител на фирмата изпълнител каза, че най-голямото предизвикателство е било да формира екип от хора, които разбират от тази дейност. По проекта работиха Елена Кривошиева, Иван Анастасов и Сава Костадинов.

Открита бе и изложбата с пиана от фонда на Старинен Пловдив, под надслова  "Пианото в Пловдивската възрожденска къща, елегантният и изтънчен полъх от Европа!"


Къща „Павлити“ е строена около 1849-1850 година и е била собственост на Георги Павлити (Политоглу), който е  от Пещера. 


Архитектурата на къщата е забележителна със своите оригинални елементи – полукръгли отвори на прозорците, железни капаци, цялостно издаване на етажите навън, дъгообразен холкел на корниза и богата художествена декорация.


Възрожденска къща „Павлити“ е една от емблематичните постройки в Старинен Пловдив. Сградата е обявена като архитектурно-строителен и художествен паметник на културата и притежава статут на недвижима културна ценност с категория „национално значение“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48

Христо Мутафчиев е носител на наградата на Карлово за 2025 год.

Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. .  Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..

публикувано на 18.07.25 в 10:43

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05