Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реставрираната къща "Павлити" става Център за изкуства

| обновено на 19.09.23 в 16:03 | Репортаж

Център за изкуства ще има в къща "Павлити" в Стария град. След нейната реставрация за 230 000 лева, амбицията на общината е до една година да се открият творчески класове и изложби в двата етажа на Синята къща. 

Къщата е богато изрисувана, на бял фон с ултрамарин, има и 4 възстановени колони пред входа. Ремонтирани са и двата етажа.

Кметът Здравко Димитров съобщи, че започва ремонт и на Данчовата къща, в съседство. Сключен е договорът и до два месеца се очаква ремонт на фасадата. Там ще бъде отворено първото общинско кафене в Стария Пловдив. 

"Редно е всички къщи в Стария град да изглеждат така. Не сме спрели да работим от началото на мандата. Голямата, Малката базилика, Източната порта в момента се работи до Небет тепе. Археология има много в Пловдив. Бяхме си поставили да го направим като открит музей", каза Здравко Димитров. До края на годината ще приключи ремонтът и на втората база на Етнографския музей.


Преди тази реставрация на Синята къща е имало ремонт през далечната 1982 г., същите реставратори направиха изографисването и през тази година. Инж. Константин Константинов, управител на фирмата изпълнител каза, че най-голямото предизвикателство е било да формира екип от хора, които разбират от тази дейност. По проекта работиха Елена Кривошиева, Иван Анастасов и Сава Костадинов.

Открита бе и изложбата с пиана от фонда на Старинен Пловдив, под надслова  "Пианото в Пловдивската възрожденска къща, елегантният и изтънчен полъх от Европа!"


Къща „Павлити“ е строена около 1849-1850 година и е била собственост на Георги Павлити (Политоглу), който е  от Пещера. 


Архитектурата на къщата е забележителна със своите оригинални елементи – полукръгли отвори на прозорците, железни капаци, цялостно издаване на етажите навън, дъгообразен холкел на корниза и богата художествена декорация.


Възрожденска къща „Павлити“ е една от емблематичните постройки в Старинен Пловдив. Сградата е обявена като архитектурно-строителен и художествен паметник на културата и притежава статут на недвижима културна ценност с категория „национално значение“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Изложба „Живописни рисунки“ на Бояна Попова в ГХГ

С „ Живописни рисунки “ на  Бояна Попова  Градската художествена галерия  сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г.  Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...

публикувано на 15.01.25 в 08:05

Доц. Деян Статулов представя "Между два кадъра"

„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата  среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“.  Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..

публикувано на 14.01.25 в 06:31

Започва конкурсът за Наградата за поезия "Иван Николов"

Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията.  Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..

публикувано на 13.01.25 в 10:27

Преге - предаване за света на книгите, 11- 17 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 11 . 01. 2025г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Кърт Вонегът. Земетръс. 3. изд., 256 стр., ок. 4А, Кръг, 2024. Цочо Бояджиев (съст). Антология на едното стихотворение.  114 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2024. Майкъл..

публикувано на 13.01.25 в 09:52

"Дивата Африка" в Природонаучния музей-Пловдив

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров открива фотоизложба, заснета по време на научни експедиции в сърцето на дивата природа на Африка. Мотото на фотоизложбата е " Дивата Африка " и тя ще започне със специално подготвена презентация.  Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове..

обновено на 13.01.25 в 08:34