„30 Букви“ е проект между 9 български калиграфи, които творят и развиват калиграфията в България. Експозицията е подредена в НБ "Иван Вазов" в Пловдив.
Автори са Атанас Димитров, Венцислав Джоков, Елизавета Дюлгерова, Жаклина Жекова, Константин Кръстев, Лора Щиркова, Милен Балбузанов, Пейо Пеев и Симеон Желев. Милен Балбузанов като участник и организатор, обедини групата под името „30 Букви“. Тази изложба беше първо показана в София на 24 май, а сега гостува във Пловдив за две седмици.
Изложбата цели да покаже съвременния прочит на всеки един от авторите към българската форма на Кирилица. Идеята е да се представят 9 азбуки, създадени с различни калиграфски инструменти и техники. Също така към изложбата ще се включат и 9 цитата, вдъхновени от различни български автори.
Освен оригинално изписани азбуки и цитати, ще бъдат достъпни и лимитирани серии на всяка от творбите. По 10 номерирани и подписани дигитални принтове от всеки артист – 10 азбуки и 10 цитата. Ще има и 5 пакета, съдържащи всички азбуки на участниците и 5 пакета, съдържащи всички цитати. Всички визии ще бъдат предлагани и като пощенски картички.
Специален гост на изложбата, който ще се включи с 1 авторска азбука е Насимо.
Вечерта на откриването ще има и възможност за посетителите да се включат и да опитат да напишат нещо калиграфско.
„30 Букви“ е не само изложба, а ново сформирана общност на българските калиграфи, която цели да обединява и да разпространява любовта към буквите и калиграфията.
На концерт с кауза Пловдивското певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ и приятели канят пловдивчани - почитатели на хоровото изкуство в Дома на културата „Борис Христов“. Матинето е с благотворителна цел за събиране на средства за реставрация и ремонт на 100-годишната сграда на дружеството, която се намира на едноименната улицав центъра на..
Защо сме такива? Философът Тони Николов, писателят Владимир Зарев и докторът по богословие Петър Граматиков търсят отговора в подмолите на историята. Бъдете с Радио Пловдив.
Изобразяването на сцената на Рождество стои в основата на католическата коледна традиция и в Италия тя достига своя художествен връх. Построяването й може да се ограничи и до съвсем скромни домашни размери и форми, обикновено в класическа, но и в по-модерна стилизация, но и да стигне до пресъздаване на сцената на Рождество в пълните й библейски..
Наталия Йорданова е интердисциплинарна визуалнa художничка, родена през 1991г. в София, България, която работи между Амстердам и София. В своята практика тя създава инсталации, които са ориентирани към контекста, като използва различни техники. Като част от постоянно развиващото се търсене на възможни светове и широкото използване на спекулация,..
Шест поетични книги са селектирани в краткия списък с номинации за Националната литературна награда „Иван Николов” за 2023 г. Журито - Мирела Иванова, доц. д-р Гергина Кръстева и Иво Рафаилов направи избора се от 63 предложени книги от общо 24 издателства. До финалната права достигат книгата на Ани Илков, „До края на смъртта“, „Кучето на..