Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нерегламентираният внос подбива цената на гроздето у нас

Снимка: БГНЕС

Лозарите и производителите на вино очакват помощ от държавата за популяризиране на българското вино и грозде на световните пазари, заяви в предаването "Ден след ден" Марин Калнев, член на Националното сдружение на българските лозари. Той посочи, че държавата трябва да спре нерегламентирания внос на грозде от съседни държави. 


"Или ако има внос, той трябва да се регулира така, че когато излиза нашата продукция, вносът да се ограничи или да се наложат някакви такси. Трябва да се направят гроздови борси, където да бъде окачествено гроздето. Където само регистрирани стопани да продават своята продукция, а търговците да купуват оттам или от масивите, но всичко това да бъде регламентирано или въведено в регулация, за да може да бъде отчетено. Изпълнителната агенция за лозата и виното трябва да контролира гроздето да е само с доказан произход.  Ние от нашето сдружение сме готови да помагаме за това", коментира Калнев. 

По думите му от всички съседни държави влиза такъв, субсидиран внос - от Румъния, Гърция, Молдова и др., защото никой не е спокоен на пазара - нито производителите на десертно грозде, нито тези, които гледат винени сортове. 

"Вносът от чужбина, това подбива цената ни. Ние тази година имаме значително по-големи разходи, с изпълняване на европейски изисквания, с препарати, които са строго регулирани и по-скъпи, затова нашата продукция е по-скъпа, а изведнъж се внася продукция, която е 50% по-евтина", подчерта Марин Калнев. 

Той допълни, че в момента пазарната цена за всяко стопанство може да е различна, тъй като всеки стопанин определя различна цена и себестойност на гроздето, в зависимост от пръсканията. Себестойността не може да се определи еднозначно за всички. Освен това червените са с една технология, белите са с друга. 

"Тази година, тъй като голяма част от стопаните не успяха да отгледат достатъчно грозде, има дефицит на качествено грозде и цената се повиши. Тази цена удовлетворява тези, които имат грозде. Но догодина, когато всички имат и се направи нерегламентирания внос, цената се срива и пада под себестойността. Миналата година беше на стойност под 35% от себестойността. Ние продавахме гроздето на минус 35%", поясни лозарят.

Според него дори най-големите компании и винарски изби в момента се борят сами на международните пазари. 

"А трябва България да е първа и зад нея да вървим всички останали. Защото лозарството е отрасълът, който е извадил България от икономическата криза след Първата световна война, защото този продукт е качествен и може да представи страната ни навсякъде", категоричен бе Калнев. 

По думите му тазгодишната реколта е добра за тези, които са успели да спасят своите насаждения, защото година е лоша, с изключително много дъждове, които са затруднили механизираните обработки и се е наложило да бъдат увеличени пръсканията, а това допринася за по-високите разходи за отглеждане на насажденията и по-високата себестойност на продукцията. 

Производителят допълни, че на българския пазар се променя търсенето на вино от червено на бяло, заради промяната на климата и по-високите температури. Това пък налага промени в производството на грозде през следващите 6 до 8 години. 

Чуйте още в интервюто на Емил Костов с Марин Калнев, член на Националното сдружение на българските лозари!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три дни пивки вина и гурме изкушения в Стария Пловдив

От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти.  Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..

публикувано на 09.05.25 в 17:34

Новият папа ще продължи делото на папа Франциск

Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..

публикувано на 09.05.25 в 16:37
Богдан Милчев

Институциите са абдикирали от проблема с пътната безопасност

Държавната агенция "Пътна безопасност"  е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства.  "Имаме закон, а общините като собственик на пътя  могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..

публикувано на 09.05.25 в 16:08
 Светослав Малинов

В общи линии ЕС е единен, ще продължи напред

„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..

публикувано на 09.05.25 в 10:48
Доц. Костадин Нушев

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..

публикувано на 09.05.25 в 10:06