Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магията на Китай става част от Пловдив

| обновено на 29.09.23 в 14:28

“Магията на Китай“ е събитието, което стартира утре в 10.30 часа в Пловдив, в Център за китайски бойни изкуства, култура и традиции, на ул. „Райко Даскалов“ 72. То е за всички, които се интересуват от движение, самоотбрана, бойни изкуства, енергия, култура и калиграфия. Инициативата е с вход свободен.

Си Фу Станислав Багалев, Светла Кисьова, Димитър Тончев и Иван Динев са водещи и лектори на събитието. Програмата включва представяне на Ци Гун, китайската оздравителна гимнастика целяща възстановяване на енергийния баланс в организма и постигане на оздравителен ефект. Уъркшоп по калиграфия, с водещ Станислав Багалев. Димитър Тончев ще ни запознае с Тай Чи, една от най-известните древни китайски техники за движение, баланс и бойно изкуство.

Програмата продължава с уроци по Винг Чун и самоотбрана за деца и тийнейджъри. В ранните следобедни часове е отделено време и за литературно четене на китайски притчи, истории, разкази за деца и възрастни. В 15 часа стартира презентация на различни аспекти от китайската медицина, като акупресура, моксотерапия и вендузи, с водещ Светла Кисьова. Уроците по Винг Чун и самоотбрана за възрастни, също, са част от събитието в по-късните следобедни часове на съботния ден. "Магията на Китай" ще завърши с представяне на китайска чайна церемония – традиция, история и поднасяне, с водещ Светла Кисьова. Специални гости ще бъдат представители на Китайски културен индтитут - София. 

„Това е една много стара идея за случване на нещата. Както знаете в Китай е много популярна идеята за Ин и Ян, която вече става много популярна и на Запад. Това е балансът между външното и вътрешното. Идеята за баланса, като цяло. Изкуството, културата са част от бита на всяка една нация. Както знаем, китайската култура и бит са много богати, и интересни. И освен, че сме запознати с бойната страна, тоест външната страна на Ин и Ян, където са Винг Чун, Тай Чи, самоотбраната, бойните изкуства, има една друга част, която е малко по-непозната. Става дума за вътрешната част, това е медитацията, затова ще покажем и Ци Гун. В тази част е и чаената церемония, където има търпение, внимание, детайл, който не само отваря нашите вкусови рецептори, но и отваря нашето съзнание навътре към самите нас. Калиграфията е другото нещо, което е много интересно. Човек докато държи четката, влиза в себе си и всъщност пише не само йеорглифи, а чрез своята енергия показва своето отношение към писмеността. Така, че към този баланс се опитваме да добавим тази непозната част от магията на Китай. Не само бойните изкуства, но и културата и тази дълбочина, която дават тези практики“, казва Си Фу Багалев.

Програмата по часове, може да видите във фейсбук страницата на събитието „Магията на Китай“.

Си Фу Станислав Багалев гостува в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Победителите от Локомотив U18

Локо триумфира в турнира под егидата на Христо Бонев

Локомотив (Пловдив) триумфира в четвъртото издание на международния юношески U18 турнир под егидата на Христо Бонев. Възпитаниците на Христо Телкийски спечелиха финалната среща срещу ЦСКА с 2:0 и се поздравиха с трофея! Головете за успеха бяха дело на Тодор Гергишанов и Добромир Николов. Лично легендата на България Христо Бонев поздрави..

публикувано на 23.07.25 в 10:07

Локо би с 1:0 Добруджа с дузпа на Димитър Илиев

Привържениците на Локомотив (Пловдив) излязоха на протест по улиците на града с призив собственикът на "черно-белите" Христо Крушарски да напусне клуба. Запалянковците се събраха точно в 18:00 часа пред касите на стадиона в парк "Лаута", откъдето започна шествието. То стигна до кръстовището между бул. "Санкт Петербург" и ул. "Лев Толстой". "Има явна..

публикувано на 21.07.25 в 23:46
Енок Куатенг

Ботев взе бивша звезда на Бордо и Нант

Ботев (Пловдив) привлече защитника Енок Куатенг, който е попълнение №11 в лятната селекция на „канарчетата“. Французинът бе на пробен период при „жълто-черните“ и бе одобрен от треньорския щаб, след което парафира контракт с пловдивския клуб. Крайният защитник има над 100 мача във френския елит с екипите на Бордо и Нант, а за последно бе част от..

публикувано на 21.07.25 в 14:26

Протест на феновете на Локото затваря улици и булеварди около "Лаута"

Феновете на ПФК „Локомотив“ - Пловдив излизат на протест тази вечер срещу собственика на клуба Христо Крушарски. Това ще се случи час преди "Локомотив" да посрещне на стадиона в Лаута "Добруджа" в двубой от първия кръг на Първа лига. Срещата започва в 19:00 часа. Недоволството на привържениците на смърфовете  ще затвори частично   ул. „Проф. Цветан..

публикувано на 21.07.25 в 13:19
Пламена Миткова и Ивайло Русинов

Пламена Миткова седма на ЕП до 23 години в Берген

Голямата ни надежда за медал в скока на дължина при жените Пламена Миткова остана седма на Европейското първенство по лека атлетика за младежи и девойки до 23 г. в Берген, Норвегия.  20-годишната възпитаничка на треньора Ивайло Русинов не можа да направи най-доброто си състезание, скокът не й вървеше и тя остана на 7-о място с 6,42 м, постигнати в..

публикувано на 21.07.25 в 13:04