Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПУ открива учебната година

| обновено на 01.10.23 в 14:48


Да трупат знания и да мечтаят  пожела на студентите от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ министърът на  образованието и науката проф. Галин Цоков , който присъства на официалното откриване на новата академична година във висшето училище. 

Във втория по големина университет в България се обучават над 17 хиляди студенти и докторанти от 27 акредитирани професионални направления. Oт 2021 г. той е включен в Списъка на изследователските университети. Над 3 500 са първокурсниците , които за първи път прекрачват прага на висшето училище. , а към тях министър Цоков, който до встъпването си в длъжност беше част от  академичното семейство на Пловдивския университет,  се обърна с думите :

"Аз ви поздравявам за този избор, защото Пловдивският университет със своята повече от 60-годишна история има вече традиция".

"Доверете се на преподавателите си, с които заедно ще откривате нови пространства на знанието" , пожела от своя страна на студентите ректорът на университета проф. Румен Младенов.

По традиция на церемонията и тази година на първокурсниците бяха предадени университетските инсигнии - символичният ключ към университетското знание, знамето на висшето училище и копие от „История Славянобългарска“.                       




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив е домакин на европейска среща на личните лекари

101-та среща на Европейската мрежа за проучвания на общата медицинска практика ще се проведе в Пловдив от днес до 19 октомври.  Домакини на престижното събитие са Медицинският университет, Сдружението на обучителите и изследователи в България по обща медицина и Регионалната колегия на БЛС. Темата на срещата е „Овластяването на следващото поколение..

обновено на 16.10.25 в 07:38

Открива се МЕДИКУС, ДЕНТО, ГАЛЕНИЯ

В Международния панаир Пловдив се открива 29-то издание на изложението МЕДИКУС, ДЕНТО, ГАЛЕНИЯ.  Форумът следва концепцията „Всичко на едно място“ като обединява представянето на иновации и научни разработки с възможностите за бизнес контакти.  Проявата е и място за дискусии по здравни теми, както и за презентиране на изделия и технологии от..

обновено на 16.10.25 в 07:38

Кариерен форум и научна конференция в УХТ

В Световния ден на храната- 16 октомври Университетът по хранителни технологии- Пловдив е организатор и домакин на "Кариерен навигатор" с участието на повече от 30 фирми.  Младите хора ще имат възможност да разговарят с работодатели и ще научат възможностите за стажове, практики и първа работа. В УХТ ще се проведе и осемнадесетата национална..

обновено на 16.10.25 в 07:38

Акция по кръводаряване в Областната управа

Акция по кръводаряване ще се проведе в сградата на Областната управа в Пловдив. Тя е под мотото „Дари кръв, спаси живот!“ и се осъществява от  „Районен център за трансфузионна хематология” - Пловдив. Мобилният кабинет на центъра ще бъде разположен пред сградата на  Областна администрация от 09.00 до 13.00 часа. От администрацията призовават..

обновено на 16.10.25 в 07:37

Доц. Елеан Зънзов е „Лекар на годината 2025“ за Пловдив

На тържествена церемония, проведена броени дни преди Деня на българския лекар, Районната лекарска колегия на Българския лекарски съюз – Пловдив връчи престижните годишни отличия за 2025 година.   Голямата награда „Лекар на годината 2025“ за област Пловдив бе присъдена на доц. д-р Елеан Зънзов – ръководител на Клиниката по..

публикувано на 15.10.25 в 22:45