Най-новата постановка на Пловдивския куклен театър е “Роня, дъщерята на разбойника“, като премиерата е на 6 и 7 октомври.
Драматизацията на Йохан Гил е по известната приказка на Астрид Линдгрен. Режисьор на постановката е Христина Арсенова, сценографията и куклите са на Емелияна Тотева, музиката е на Гергана и Алекс Анмахян.
В ролята на Роня влиза младата актриса Калина Вълчева, Димитър Николов-Шаблата играе момчето Бирк, бащата на Роня и главатар на разбойниците Матис е изпълнен от младото попълнение в трупата Велизар Евтимов, а Наталия Василева играе майката Ловис.
В сърцето на девствена гора, пълна със странни и страшни вълшебни същества, се извисява старинен замък. Тук се ражда и пораства Роня, дъщерята на разбойническия главатар Матис. Роня и момчето Бирк, което пък е син на друг разбойнически главатар, враждуващ с Матис, изживяват редица приключения и започват да се обичат като брат и сестра. В крайна сметка Роня успява да промени баща си и да го откаже от разбойничеството и с Бирк се канят да живеят честно в Мечата пещера.
„Посланието в тази приказка е много силно и за родителите, и за децата. Защото Астрил Линдгрен казва: „Това са книги, които да забавляват децата“, но не е съвсем така... Тя е винаги на страната на децата, на тяхната мъдрост и на правото им да вземат решения за своя живот. И в нашия спектакъл ние сме на страната на децата“ – споделя режисьорът Христина Арсенова.
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..