Балнео, спа и рехабилитационният туризъм в България е факт. Повече от две години чужди граждани могат съвсем легално да получават у нас рехабилитационно, балнео и спа лечение. Има много точен регламент за тази туристическа услуга и засега тя се ползва предимно от германци и англичани.
Те имат договор със здравните и социалните служби в своите държави, които поемат 90% от разходите им за този вид лечение. Едва 10% от сумата е за сметка на чуждите граждани. Затова в България много чужденци, предимно богати пенсионери, се възползват от възможностите на балнео и спа туризма.
Услугата обаче може да бъде развита и да се премине на следващо ниво – медицински туризъм. Това обясни по време на клъгла маса за връзката между туризма и образованието в Пловдив проф. Владимир Ставрев, ръководител на катедра Ортопедия и травматология в Медицинския университет в Пловдив. Той подчерта, че у нас има много болници, повечето от които са на много високо ниво, и има възможност да бъдат поети и граждани на Европейския съюз.
В Англия в момента има повече от 5 милиона чакащи за планова хирургия. Тези големи листи от чакащи се оформиха особено след Ковид пандемията. Идеята е медиците с помощта на туристическия бранш да направят така, че тези чакащи по абсолютно легитимен начин да се възползват от медицинските услуги на нашата страна.
Медицинският туризъм е много слабо развит в Пловдив, но има голям потенциал, убеден е проф. Владимир Ставрев. Разговорът на Антоанета Петричанска с него започва от механизма за балнео, спа и рехабилитационен туризъм, който се прилага за чужденците в България.В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..