Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Аграрния университет стартира Седмица на биоикономиката

| обновено на 09.10.23 в 16:08


От днес до 13 октомври ще се проведат работни сесии и обучителни модули за преподаватели и студенти по научните проекти в областта на биоикономиката, по които висшето училище е партньор. 

Предстои учредяването на първия хъб за биоикономика в България и на Център за иновативни образователни технологии.  В рамките на седмицата премиерът Николай Денков ще открие първата у нас Регионална иновативна долина, която е една от 100-те в ЕС. 

Целта й е да се помогне на малките и средни предприятия да установят връзка между научните изследвания, иновациите и бизнеса и така да се насърчи предприемачеството и развитието на регионите. 

"Седмицата на биоикономиката е уникална инициатива, която взаимствахме от държави като Ирландия, Нидерландия, Италия, заедно с които работим по съвместен проект "Европейски научни мрежи", разказа пред Радио Пловдив проф. Владислав Попов, заместник-ректор по научната и проектна дейност на АУ.

Той подчерта, че 14 инициативи има Аграрният университет от около 3 години, но главното е да успеем да сме лидер в биоикономиката. "Това са всички сектори на икономиката, които използват биологични ресурси - растения, животни, микроорганизми. 

Пловдив е традиционен район за развитие на агрохранителните системи, хранително-вкусова промишленост, производство на вино и др., посочи зам.-ректорът.

"В 9.30 ч. е учредителното събрание на този първи по рода си хъб за биоикономика. В него ще влизат представители както на общини, така и на научни формирования, на неправителствени организации, "Тракия икономическа зона. Това ще бъде регионална платформа за икономически иновации и работа с бизнеса", обясни проф. Попов. 

Цялото интервю на Веселина Пеева с проф. Владислав Попов е в прикачения файл. 

Що е то иновационна долина за биоикономика и имали потенциал това да се получи тук?

Преди само сто години почти всичко произвеждано в България е било „био“.  Днес се борим в природата да няма отпадъци.  Така наречената „биоикономика“ в момента има оборот около две хиляди  милиарда евро  – коментира  икономистът проф. Боян Дуранкев, специалист по маркетинг и стратегическо планиране.

ООН дефинира като „Устойчиво използване на биологични ресурси"   В ЕС означава икономика, която използва екологични ресурси от земята и морето, както и отпадъци, включитено и за производство на енергия.

До 2025 г. по програмата „Хоризонт 2020“  ще бъдат усвоени над 40 милиарда евро. Но това  ще става на състезателен приннцип, съревнование на конкурентни идеи и проекти. Ако ние успеем да усвоим поне 100 милиона от тези фондове, ще сме се справили добре.

Това означава един  цялостен, дългосрочен преход на българската икономика към принципите на устойчиво развитие.  Не само да се пререже лентичката, но и да се премине по същество – пълно екологично събиране на отпадъците и затворен  цикъл на преработка.

Пловдив може да бъде пионер в тази конкурентна икономика, убеден е проф. Боян Дуранкев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българският бизнес очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Пикът на грипа у нас е в периода януари - март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Християна Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04