Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Аграрния университет стартира Седмица на биоикономиката

| обновено на 09.10.23 в 16:08


От днес до 13 октомври ще се проведат работни сесии и обучителни модули за преподаватели и студенти по научните проекти в областта на биоикономиката, по които висшето училище е партньор. 

Предстои учредяването на първия хъб за биоикономика в България и на Център за иновативни образователни технологии.  В рамките на седмицата премиерът Николай Денков ще открие първата у нас Регионална иновативна долина, която е една от 100-те в ЕС. 

Целта й е да се помогне на малките и средни предприятия да установят връзка между научните изследвания, иновациите и бизнеса и така да се насърчи предприемачеството и развитието на регионите. 

"Седмицата на биоикономиката е уникална инициатива, която взаимствахме от държави като Ирландия, Нидерландия, Италия, заедно с които работим по съвместен проект "Европейски научни мрежи", разказа пред Радио Пловдив проф. Владислав Попов, заместник-ректор по научната и проектна дейност на АУ.

Той подчерта, че 14 инициативи има Аграрният университет от около 3 години, но главното е да успеем да сме лидер в биоикономиката. "Това са всички сектори на икономиката, които използват биологични ресурси - растения, животни, микроорганизми. 

Пловдив е традиционен район за развитие на агрохранителните системи, хранително-вкусова промишленост, производство на вино и др., посочи зам.-ректорът.

"В 9.30 ч. е учредителното събрание на този първи по рода си хъб за биоикономика. В него ще влизат представители както на общини, така и на научни формирования, на неправителствени организации, "Тракия икономическа зона. Това ще бъде регионална платформа за икономически иновации и работа с бизнеса", обясни проф. Попов. 

Цялото интервю на Веселина Пеева с проф. Владислав Попов е в прикачения файл. 

Що е то иновационна долина за биоикономика и имали потенциал това да се получи тук?

Преди само сто години почти всичко произвеждано в България е било „био“.  Днес се борим в природата да няма отпадъци.  Така наречената „биоикономика“ в момента има оборот около две хиляди  милиарда евро  – коментира  икономистът проф. Боян Дуранкев, специалист по маркетинг и стратегическо планиране.

ООН дефинира като „Устойчиво използване на биологични ресурси"   В ЕС означава икономика, която използва екологични ресурси от земята и морето, както и отпадъци, включитено и за производство на енергия.

До 2025 г. по програмата „Хоризонт 2020“  ще бъдат усвоени над 40 милиарда евро. Но това  ще става на състезателен приннцип, съревнование на конкурентни идеи и проекти. Ако ние успеем да усвоим поне 100 милиона от тези фондове, ще сме се справили добре.

Това означава един  цялостен, дългосрочен преход на българската икономика към принципите на устойчиво развитие.  Не само да се пререже лентичката, но и да се премине по същество – пълно екологично събиране на отпадъците и затворен  цикъл на преработка.

Пловдив може да бъде пионер в тази конкурентна икономика, убеден е проф. Боян Дуранкев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34