Предстои учредяването на първия хъб за биоикономика в България и на Център за иновативни образователни технологии. В рамките на седмицата премиерът Николай Денков ще открие първата у нас Регионална иновативна долина, която е една от 100-те в ЕС.
Целта й е да се помогне на малките и средни предприятия да установят връзка между научните изследвания, иновациите и бизнеса и така да се насърчи предприемачеството и развитието на регионите.
"Седмицата на биоикономиката е уникална инициатива, която взаимствахме от държави като Ирландия, Нидерландия, Италия, заедно с които работим по съвместен проект "Европейски научни мрежи", разказа пред Радио Пловдив проф. Владислав Попов, заместник-ректор по научната и проектна дейност на АУ.
Той подчерта, че 14 инициативи има Аграрният университет от около 3 години, но главното е да успеем да сме лидер в биоикономиката. "Това са всички сектори на икономиката, които използват биологични ресурси - растения, животни, микроорганизми.
Пловдив е традиционен район за развитие на агрохранителните системи, хранително-вкусова промишленост, производство на вино и др., посочи зам.-ректорът.
"В 9.30 ч. е учредителното събрание на този първи по рода си хъб за биоикономика. В него ще влизат представители както на общини, така и на научни формирования, на неправителствени организации, "Тракия икономическа зона. Това ще бъде регионална платформа за икономически иновации и работа с бизнеса", обясни проф. Попов.
Цялото интервю на Веселина Пеева с проф. Владислав Попов е в прикачения файл.
Що е то иновационна долина за биоикономика и имали потенциал това да се получи тук?
Преди само сто години почти всичко произвеждано в България е било „био“. Днес се борим в природата да няма отпадъци. Така наречената „биоикономика“ в момента има оборот около две хиляди милиарда евро – коментира икономистът проф. Боян Дуранкев, специалист по маркетинг и стратегическо планиране.
ООН дефинира като „Устойчиво използване на биологични ресурси" В ЕС означава икономика, която използва екологични ресурси от земята и морето, както и отпадъци, включитено и за производство на енергия.
До 2025 г. по програмата „Хоризонт 2020“ ще бъдат усвоени над 40 милиарда евро. Но това ще става на състезателен приннцип, съревнование на конкурентни идеи и проекти. Ако ние успеем да усвоим поне 100 милиона от тези фондове, ще сме се справили добре.
Това означава един цялостен, дългосрочен преход на българската икономика към принципите на устойчиво развитие. Не само да се пререже лентичката, но и да се премине по същество – пълно екологично събиране на отпадъците и затворен цикъл на преработка.
Пловдив може да бъде пионер в тази конкурентна икономика, убеден е проф. Боян Дуранкев.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..