Изборът за нов ректор на Медицински университет Пловдив ще е на 2 ноември, когато ще се проведе общото събрание. На него 316 хабилитирани и нехабилитирани преподаватели, студенти и административен персонал ще гласуват и ще избират между трима кандидати.
В края на миналата седмица представихме програмата на хирурга проф. Ангел Учиков, днес проф. Румен Стефанов ни запознава с важните акценти за развитието на МУ - Пловдив, през следващите четири години.
В своето представяне проф. Стефанов посочи: "Завършил съм английската езикова гимназия в Пловдив с отличен успех и след това Медицинския университет в нашия град със специалност Медицина. Веднага след дипломирането си спечелих конкурс и започнах работа като асистент в Катедрата по социална медицина към Факултета по обществено здраве, където и до момента продължавам да работя. Минал съм по всички стъпки и етажи на академичното развитие – старши асистент, главен асистент, доцент, а от 2012 година съм професор. Бил съм два мандата декан на Факултета по обществено здраве. В момента съм ръководител на Катедрата по социална медицина и обществено здраве, както и председател на Общото събрание на Факултета. През миналата седмица по време на XIV национална конференция по редки болести и лекарства сираци бях удостоен заедно с представители на пациентски организации с Почетен знак на президента на Република България за принос в развитието на политиките за редките болести в нашата страна.
Той бе избран за председател на Международната общност за редки болести ICORD. Това е най-голямата и може би най-старата световна организация, която се занимава с глобалните политики за редките болести в целия свят. Редките болести са специфична група заболявания, чиито характерен критерий е малката честота. Съответно знанията, информацията, методите за диагностика и лечение са силно ограничени. Това е съществен проблем за общественото здравеопазване, не само в нашата страна, а в целия свят. Благодарение на развитието на медицината и на иновациите, все повече методи на лечение се разкриват. Тяхната стойност е изключително висока и това е още едно предизвикателство за здравните системи.
На въпроса: Какво искате да продължите да развивате в Медицинския университет в Пловдив? Какво Ви прави впечатление като най-добра практика и разбира се, кои са новите посоки? Проф. Стефанов каза: Медицинският университет в Пловдив е успешен бранд не само на образователното поле, но и по отношение на научно-изследователската и обществената сфера. Университетът колаборира успешно с множество партньори от страната и чужбина и това несъмнено трябва да бъде продължено и развито.
Едно от нещата, които искам да продължат да се развиват са мулти дисциплинарните научни изследвания. Те съчетават експертния опит и познания на различните факултети и катедри. Това е начин да се стимулират иновациите и креативността, и да се решават сложни и нововъзникващи предизвикателства в медицината и здравеопазването. Един от инструментите ще бъде обособяването на Център за транслационна медицина. Той ще улесни съвместната работа и синергията между фундаменталните и клиничните изследователи, както и трансфера на знания и технологии от изследователските лаборатории до пациента.
И другата новост, която бих искал да предложа е създаването на Университетски медико-дентален център, с цел да се използва както за база за обучение на специализанти така и за научно-изследователска дейност на докторанти.
Медицинският университет в Пловдив за пореден път е номер едно в рейтинговата система в специалността Медицина. Как ще се борите, другите две специалности – Дентална медицина и Фармация, за които има най-голям интерес от кандидат-студентите , да заемат челно място в тази класация? Медицинският университет е номер едно не само в специалността Медицина, но и в специалност Обществено здраве. Това се случва за втори път, първият беше, година след като бях избран за декан и тази година за втори път има това водещо място. Ще се стремя да постигна същото признание и за другите направления – Дентална медицина и Фармация. Надявам се на подкрепа и на сътрудничество с деканските екипи, преподавателите и разбира се, със студентите. Трябва да се работи за надграждане на възможностите за международна мобилност. Не на последно място разчитам на подкрепата на Българската асоциация на студентите по дентална медицина и на Асоциацията на студентите по фармация в България и на местните им организации в нашия Университет. Всъщност тази класация е за всички магистърски и бакалавърски програми на Факултета по обществено здраве. Те са Управление на здравните грижи, Обществено здраве и т.н.
Чуждестранните студенти: В момента Медицинският университет се радва на огромен интерес от страна на чуждестранни кандидат-студенти. Разбира се, привличането на повече хора е от полза за засилване на конкуренцията и приемането на най-добрите измежду тях, а от там ще се повиши и качеството на крайния образователен продукт. Имам програма за привличане на чуждестранни кандидат-студенти, която включва 4 стъпки. Първо популяризиране на имиджа на университета в чужбина чрез неговите постижения, предимства и възможности. Трябва да се засили участието в международни събития, мрежи и партньорства. Второ оптимизиране на процеса на прием за чуждестранните студенти. Намаляването на административните бариери също е на дневен ред. Трето – подобряване на академичната и социалната интеграция на чуждестранните студенти, и създаване на толерантна и включваща среда. И четвърто -разширяването на целевите пазари за чуждестранни кандидат студенти, като се направи оценка на отделни региони и държави с потенциал за медицинско образование.
Какво споделят с Вас чуждестранните студенти? Студентите от чужбина са интересна група, тъй като те идват от различни държави с различни култури и традиции, имат и различна степен на образованост. Говорим на английски език, но със студентите от Италия говоря на италиански, тъй като английският им е малко по-труден. Иначе всички търсят контакт. Това което все още не усещат при нас е духът на студентския кампус. Затова една от идеите в моята програма е обособяването на такъв студентски кампус, в който не само чуждоезичните студенти, но и българските, да имат по-тесен контакт, да си сътрудничат, да поддържат познанства и в бъдеще след тяхното дипломиране.
Оновните акценти на програмата на проф. Румен Стефанов, дм: Академичният състав на университета според мен е еталон за професионализъм и експертен опит. Моята програма има за цел да насърчи и разгърне потенциала на колегите от една страна като даде нужната академична свобода на отделните структурни звена. От друга – да гарантира високо качество на крайния образователен продукт. За тази цел трябва да се укрепва академичният потенциал и да се подкрепя професионалното развитие. Привличането и задържането на млади и талантливи изследователи и преподаватели е сериозен фактор на успеха.
Втори акцент е модернизирането на учебния процес – актуализиране и разнообразяване на учебните програми, приложението на иновативни педагогически подходи и дигитални технологии. Много важно е развитието на възможностите за обучение през целия живот и засилване на контрола на целия образователен процес.
Друг акцент е подобряване на практическото обучение чрез разширение и реновиране на клиничните звена и оборудване, партниране с водещи медицински институции и организации у нас и в чужбина. Ключово е насърчаването на новаторското мислене и умение на студентите и включването им в проектната дейност.
Не на последно място бих споменал и развиване на социалната отговорност на Медицинския университет, чрез сътрудничеството с местната общност, промоция на здравното информираност и профилактика, отговор на потребностите на населението и т.н. Това е приносът на Медицинския университет за устойчивото развитие на града, региона и България.
Каква битка очаквате, трима на този етап сте кандидатите за ректор на Медицинския университет? Надявам се, че битката ще е на интелигентно академично ниво. Ние работим от години с другите колеги заедно, нямаме някакви личностни или институционални проблеми. За мен е щастие да се кандидатирам за ректорското място в битка с повече от един кандидат. Това е добър индикатор за развитието на нашия университет. Всеки член на Общото събрание на университета ще може да направи информиран и разумен избор.
С проф. Стефанов разговаря Живка Танчева, може да чуете от звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..