Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не декрети, а пазарът трябва да спре въглищните централи

Последствията от конфликта в Близкия изток ще са много сериозни. Най - вече се учеличава геополитическият риск и той започва да доминира. 

Тоза заяви пред Радио Пловдив международният и енергиен експерт Илиян Василев. Според него военната развръзка на конфликта няма да бъде много дълга, но последствията ще се усещат с години. Ще бъде засегната не само енергетиката, но търговията, финансите и редица други важни сфери. 

Той припомни, че конфликтът между Израел и Палестина е отпреди 1948 година, минава през различни фази, но никога не е преключвал окончателно, винаги тлее. Зад Палестина ще застанат арабските страни, но не е ясно колко силна ще бъде подкрепата им. 

Светът пак се раздели, обобщи Василев.

По повод закриването на въглищните централи у нас Илиян Василев отбеляза, че т. нар. зелен преход е изглеждал много приемливо, но преди войната в Украйна. 

"Дойде войната в Украйна, цените на енергията отлетяха във висините и извежнъж понятието енергийна сигурност започна да добива плът и кръв."

Според Василев в момента отново забравяме за геополитическия риск и за енергийната сигурност. 

В протеста на миньорите има прекалено много политика, коментира енергийният ескперт. 

По думите му, от една страна са "суперполитиците", които нямат нищо общо с енергетиката. Като напр. "Възраждане", които храбро твърдят, че въглищната енергетика ще остане до 2100-та година. 

От друга страна са ентусиастите на зеления преход, които в средата на лятото при бумтящи соларни панели и енергия от тях храбро заявяват, че въглищната енергетика трябва да изчезне максимално бързо. 

И като между тия две Сцила и Харибда се сложи липсата на пазарни механизми, които да балансират търговията предлагане и търсене, се получава една доста голяма каша.

Василев подчерта, че пазарът у нас вече е пренаситен откъм солари, особено през лятото. Тенденцията е соларната енергия да падне до отрицателни цени. Това е много добре за индустриалните потребители, но не може да продължи вечно. Собствениците на соларните паркове, които са получили грантове от държавата, логично ще искат да си върнат инвестициите. Единственият начин ще е да искат нова държавна субсидия. Така пак ще се посегне към републиканския бюджет и парите на данъкоплатците. 

Като има търсене и няма предлагане, цените ще скочат.

Въглищата трябва постепенно да се изваждат, категоричен е Илиян Василев. Според него обаче това не трябва да става на принципа "ние да ги спрем". 

Работата е на пазара!

Това са големи разговори, които трябва да се състоят, но не с участието на политици. Разговорът трябва да се състои през януари при зимното потребление на енергия.

Тези работи не стават с декрети, категоричен е енергийният експерт.

Интервюто на Неда Велкова с Илиян Василев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54