Моите първи братовчеди са в Израел и са много, много неспокойни, защото техните деца - момчетата им, а и момичетата, са в онази възраст на участниците в предстоящите военни действия. Те са мобилизирани, тъй като са във възрастта под 40 години и стоят в очакване на решението на обединеното вече правителство на Израел.
Това заяви пред Радио Пловдив доц. д-р Нарцис Калева-Ходжева, специалист по обща педиатрия и детска ендокринология в Детската клиника на УМБАЛ “Св. Георги”.
Известната пловдивчанка разказва, че почти цялата й фамилия "Калев" е в Израел. Там нейният чичо, заедно със свои приятели, създават един от първите кибуци, който се намира на 4 км от ивицата Газа.
При сегашната атака на Хамас срещу Израел има убити и пострадали хора от този кибуц, каза Нарцис Калева. Тя обясни, че нейната леля, която е една от спасените български евреи от Втората световна вайна и също живеела в кибуца, е била евакуирана на по - безопасно място. Това обаче е било свързано с дълги и мъчителни за нея часове, заради трудната й подвижност и преклонната й възраст.
Д-р Калева посочи, че животът на над 7 милиона души е коренно променен, тъй като са под непрекъснат ракетен обстрел.
Пловдивчанката коментира, че "нещата не са от днес и от вчера" и посочи, че за съжаление сме свидетели на много други места, в които има насилие и много смърт. За пример даде разрушенията в Украйна.
"Земята ни е станала една военна територия и никой не е застрахован", подчерта Нарцис Калева. Според нея, какво ще се случи оттук - нататък и в Израел, и в ивицата Газа е тревога за цял свят. Тревога за хората там, а и заради цялата тази хуманитарна криза.
Няма как като лекар да не мисля и за двете страни, но когато виждам картините на обезглавени деца, запалени трупове на бебета, с което се прави препратка към Холокоста, наистина това не е човешко, коментира д-р Калева.
Тя припомни, че неминуемо насилието поражда насилие.
От 7-ми октомври до сега всеки, който не е ангажиран с Хамас, има възможност да се изтегли - така Нарцис Калева отговори на въпроса не трябва ли Израел да спазва някакви правила, подготвяйки мащабна сухопътна операция в Газа.
Тя оправда спирането на водата и на тока в ивицата, тъй като: "те го получаваха даром от друго едно място и за това плащахме всички ние като членове на Европейския съюз, а и държавата Израел правеше всичко възможто тези хора да имат един поносим живот в тяхното, разбира се, нелеко положение."
Нарцис Калева смята, че политиците добре да обяснили нападението на Хамас над Израел с предстоящия договор между Израел и Саудитска Арабия. Но всъщност, в основата е омразата. Една омраза, която съществува от десетилетия, а арабските държави са се погрижили народът на Палестина да остане в изгнание, за да има винаги напрежение там.
Войната вече е факт. И жертвите са факт. Няма как да има връщане. Мина времето на Холокоста, когато евреите допуснаха да бъдат избити и хората около тях също.
С автономните си области палестинците показаха, че нямат възможност да имат собствена държава, заяви пловдивчанката. И припомни, че всичко в ивицата Газа е построено от държавата Израел. През 2005 година на принципа "земя за мир" или "мир за земя" палестинците са получили всичко наготово. Но и преди войната те живеят в разруха, той като нямат професии и разчитат изцяло на помощи отвън.
Интервюто на Неда Велкова с Нарцис Калева е в звуковия файл.
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..