Лекарствата от паралелен внос са недостъпни за пациентите след проблеми с въвеждането на е-рецептата за антибиотици и антидиабетни продукти, алармираха от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства. От организацията изразиха силно притеснение за сериозните казуси, които възникват поради начина на въвеждане на електронната рецепта. От понеделник получаваме сигнали за множество върнати пациенти с е-рецепта за антимикробни продукти от паралелен внос, които не могат да получат в аптеката, въпреки че са налични, се казва в позиция на организацията, която предлага и конкретни решения на този казус.
В интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства Боряна Маринкова заяви, че е сигнализирано в Министерството на здравеопазването още на 6 юли за съществуващия проблем в начина на водене на регистъра на националните номера.
Причината е, че когато се изписва лекарство в електронната рецепта, то е обвързано не само с търговското наименование, концентрацията и размер на опаковката, но и с неговия национален номер, което нормативната база не изисква. Процесът е един и същ и за лекарствен продукт, заплащан от НЗОК, лекарство по „бяла“ рецепта на свободна продажба или продукт, отпускан без лекарско предписание. При НЗОК продуктите има и код по НЗОК. Фармацевтът в аптеката няма право да отпусне идентично лекарство, но с различен национален номер или различен НЗОК код. Тази, на пръв поглед разумна мярка, на практика не отчита наличието на продукти от паралелен внос и реално ефективно ги спира от продажба на българския пазар и лишава пациентите от тях.
„На Министерството на здравеопазването още през месец май показахме, че за един и същи продукт, съществуват по няколко номера, когато говорим за лекарства от паралелен внос. Добавете към тях същото лекарство, със същото име, същата концентрация, същата опаковка, което има номер и на първовносителя. Тоест, може да се окаже, че едно и също лекарство има два кода. Когато един лекар тръгне да изписва лекарство, той го закача към код, а срещу този код може да има лекарство, което в аптеката не е налично, а в същото време да е налично същото лекарство, но с друг код“, обясни Маринкова.
Затова от организацията настояват лекарствата да се изписват по име, а не чрез код.
„Към момента няма недостиг на антибиотици, има един хаос, който се предизвика от създаването на една система, която се прикача към друга система, която се оказва несъвършенна и ние сме предупредили многократно затова“, категоричен е изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.
Цялото интервю с Боряна Маринкова можете да чуете в звуковия файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..