Въвеждането на електронните рецепти вся хаос в системата. Причината е големият брой сигнали от пациенти и лекари, че аптеките отказват да им продадат изписаното лекарство. БЛС твърдят, че фармацевтите отказват да изпълнят рецептите на пациентите с обяснението, че лекарството не е налично. Позицията на фармацевтичния съюз коментира пред Радио Пловдив заместник-председателят на Бългаския фармацевтичен съюз и магистър-фармацевт Анжела Мизова.
,,По принцип рецептата като е електронна във вариант за всички лекарствени групи, които са по лекарско предписание, като наредба, беше подготвен още преди година и нещо. Знаете, че беше отлагана поне два пъти, като последният вариант за отлагане беше предвидено да е само за антибиотици. Защо за антибиотици? Имаше няколко обяснения по въпроса. Едното е антибиотичната резистентност, която се наблюдава в световен мащаб и прекаленото използване на антибиотици в България от времето на Ковид до сега, което е много сериозен проблем.’’, каза фармацевтката.
Тя уточни, че през последната една година вместо електронните рецепти да се тестват в системата, те са останали като хартиен вариант.
,,Реално изписването на електронни рецепти клонеше към нула. Имаше едни бели лястовици, от време на време някой, който да изпише от колегите лекари, но като цяло голямата маса си остана на хартия и се видя, че в България хибридният вариант не работи.’’,добави още Мизова.
Заместник-председателката на фармацевтичния съюз допълни, че много от изписваните лекарства във форма и в производителя, от която са изписани – липсват на пазара. Алтернативите могат да бъдат отпуснати на пациентите по електронни рецепти, ако лекарят отбележи генерична замяна.
,,Под генерична замяна имайте предвид, че не става въпрос дори за два различни производителя. Имайте предвид, че има лекарства, които са от паралелен внос и те са абсолютно същото лекарство на същия производител, но те са кодирани с друг код.’’, каза още Мизова.
Според нея няма смисъл да бъде създавано напрежение в системата, тъй като проблемите могат да бъдат решени.
,,Няма аптека, която може да отпусне и да не желае да го отпусне. Това е абсурдно. Ако човек иска да го отпусне, ако го има, нали неговият интерес е да го даде на пациента и да си прибере парите.’’, обобщи председателката.
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..