Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спектакълът „Метаморфози“ гостува утре в Пловдив

| обновено на 22.10.23 в 12:07 | Интервю

"Метаморфози" е част от дългосрочния проект на сдружение „Метеор“, "Да играем литература", в чиито рамки класически литературни произведения биват представяни, "разигравани" на достъпен, съвременен език, включвайки коментари, анализи и паралели с други произведения. „Метаморфози“, от Овидий, е едно от най-важните произведения в историята на световната литература. На способността на материята да се трансформира, да се превръща от едно в напълно друго, се основава нашето мислене за чудо, за фантазия, за възможност на невъзможното и за силата на желанието.

Режисьор на спектакъла е Ани Васева, в главната роля е актьорът Леонид Йовчев. Представлението е с вход свободен, на 23-ти октомври, от 19 часа в АМТИИ „"Проф. Асен Диамандиев" – Пловдив.

Проектът се осъществява от „Метеор“, с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

„Методът на работа е много по-различен от това, на което сме свикнали досега. Произведенията не се научават наизуст, а се прочита оригиналът, прочитат се и преводите на български, и се прави свободен преразказ на литературното произведение. Като целта е да се осъвремени езика, без да се променя сериозността на самото произведение. Интересът ни към „Метаморфози“ е бил свързан и със самия процес на промяна, и много често в работата си в „Метеор“ сме се интересували от темата за промяната, за метаморфозата. С времето искахме да преразкажем някои от митовете, които на нас са ни били интересни, по някакъв съвременен начин, който да направи тези митове достъпни за повече хора и евентуално да събуди интерес и у по-младите читатели, за които е трудно да се ориентират. Самото произведение е написано от Овидий по начин, който е труден за разбиране, по много причини. Една от причините е, че човекът, който чете „Метаморфози“, трябва да е запознат съответно с гръцката и римската митология. А и връзките не са директни. Въпросът е да не се вкостеняваме и да казваме, о да това е известното произведение и там изводите са такива и такива. Има много по-сложни неща и комплексни послания, които се крият вътре. Има произведения, които трябва да бъдат препрочетени и преосмислени. Може би, тези стари произведения крият ключ към ново разбиране на настоящи ситуации и си заслужава човек да се върне към тях“, разказва актьорът Леонид Йовчев.

Спектакълът „Метаморфози“ се играе в Бургас, Пловдив и София. Още информация във фейсбук страницата на сдружение „Метеор“.

Леонид Йовчев е гост в неделния „Шейкър“.

Чуйте, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив има нужда от Музей на мозайките

В програма „Точно днес“ ще ви запознаем с туристическия маршрут „ По пътя на мозайките “, който включва шест обекта от богатото историческо наследство на Пловдив.  Започва се от серийния обект „Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“, който е вписан в Индикативната листа на Република България в..

обновено на 01.05.24 в 09:04

Отиде си писателят Здравко Попов

Снощи на 85- годишна възраст почина известният пловдивски писател Здравко Попов. Той е роден през 1939 година в Пловдив. Следвал е  Българска филология . Работил е като журналист, библиотекар, частник-дърводелец. Автор на осем сборника с хумористични разкази: „Акорди извън клавиатурата“ (1974), „Кон на втория етаж“ (1983), „Големият маратон“ (1989,..

публикувано на 01.05.24 в 07:29

Базар "Капана" отваря с четири благотворителни каузи

Днес се открива великденското издание на базар „Капана“, което се провежда на пешеходния мост до Централна Поща в Пловдив. В него своите ръчно изработени изделия представят 85 творци. Базар „Капана“ продължава до 6 май, а от 9-ти до 12 май на същото място ще се проведе Капана Фест, с множество концерти на откритите сцени. Идеята на..

обновено на 01.05.24 в 07:08
Николай Илчевски

Николай Илчевски с първи роман

Срещнахме се с  писателя Николай Илчевски, който след повече от една дузина книги  ни разказа за раждането на първия си роман - "Гневник на селския кмет". "...Mнозина искат автографи и, когато това е заявено в поръчката, на драго сърце подписвам книгите - при това с голямо старание, а често и с малка рисунка. Казвам това, за да се уточним, че ако..

публикувано на 30.04.24 в 14:50

Великите европейци - Енрико Ферми

Красивата италианска еврейка Лаура казва: „Познанието винаги е за предпочитане пред невежеството”. По този повод пък нейният мъж, гениалният италиански физик Енрико Ферми, може да е задал някой от знаменитите си въпроси, например: „Натрупването на какво количество невежество би довело до производството на един грам познание?” Тази история ми..

публикувано на 01.05.24 в 09:30