Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МЗ трябва да даде крачка назад за електронните рецепти

Хартиените рецепти да продължат да се издават заедна с електронните - това е мнението на нарадния представител д-р Иван Червенков. Мнението си той сподели часове преди в Комисията по здравеопазване, на която е член, по проблема да бъде изслушан здравният министър Христо Хинков.

Въвежането на електронни рецепти беше опит да се ограничи безконтролното използване на антибиотици и изчезването на лекарства за диабет от пазара, но той показа, че МЗ не е било подготвено за тази стъпка, коментира д-р Червенков. Той уточни, че са се видели софтуерни проблеми, невъзможност някои лекари въобще да изписват такива рецепти поради това, че не работят в лечебно заведение. Отделно проблемът с генериците, давани от фармацевтите лишава лекарите от обратна връзка.

Точно заради това е добре д асе направи крачка назад, зада останата и занапред и хартиените рецепти, заедно с електронните, така както е по целия свят, смята депутатът.

По думите му контралът трябва да е при фармацефтите, където да се проследи какво е закупено и  какво продадено. Според д-р Червенков предложението на гилдията де се регламентира генеричната замяна със съгласието на пациентите "надали устройва системата".

Той подкрепи предлажението на БЛС за по- голяма информираност на пациентите за най- евтиното лекарство, въпрки че не цената, а ефективността е най- важна в лечението.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българският бизнес очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Християна Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04