Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стихосбирката „Слънчице в креватче“ с премиера в Пловдив

| обновено на 25.10.23 в 16:18
3
Снимка: Личен архив

„Слънчице в креватче“ е първата детска книжка на проф. д-р Калин Михайлов, поет, литературовед и есеист, преподавател по антична и западноевропейска литература в СУ „Св. Климент Охридски“. Той е автор на осем стихосбирки, на четири литературоведски книги, на сборника с есета „Забравената мая“, както и на повестта „Смъртта няма последната дума“.  Не на последно място, той е и баща на две дъщери.

„Слънчице в креватче“ е преди всичко книга за радостта да си родител – да станеш и да останеш родител. Книга за тези някогашни, сегашни и бъдещи пораснали деца, които са се осмелили, осмеляват се или ще се осмелят да пристъпят към отговорностите на родителството, но не така, както обикновено „поемат отговорности“ политиците, и да се впуснат в неговите приключения, ала не точно с нагласата на авантюристите. Книга за всички майки, бащи и техните деца, които създават, крепят и пренасят през времето вековечния образ на семейството“, споделя, още в началото на книгата, проф. Калин Михайлов.

Представянето на стихосбирката в Пловдив е на 28-ми октомври, от 16.30 часа в книжарница "Сиела", в МОЛ Пловдив. За нея ще говори Владимир Тороманов, като на представянето ще присъстват и двама от прототипите на героите в нея.

„Историята на написванено на тази книжка е дълга, защото голяма част от стихотворенията, особено в първия и втория цикъл, тя е разделена на три цикъла и голяма част от стихотворенията в първия и във втория цикъл са писани отдавна. Няма да казвам колко точно отдавна, във времето, в което телефоните все още имат опашки, времето на стационарните телефони. Книжката изживя дълъг период на отлежаване и на колебание, дали изобщо бих я издал, имах и такъв период. Но, понеже това е една много семейна книга, не е само за детето, което се ражда, пораства и израства в средата от най-близките му хора, а и за цялото семейство, за цялата среда. В един момент, тази цялата семейна среда, която беше и около мен, ме подтикна да издам книжката и аз се съгласих. Не съм имал някакво решение, че сега ще пиша книга за деца. Книгата се роди съвсем спонтанно от моя път и житейски опит като родител, като баща и съпруг“, разказва още проф. Михайлов.

Стилът на илюстрациите в книгата е по-специфичен от обичайния за подобна книжка. Идеята на художничката, Йоана Михайлова, е те да не са в онзи наивистичен стил, който да обърка читателя, че всичко е прекалено наивно и розово, и зад него няма никаква дълбочина.

„Илюстрациите се синхронизират с този леко ироничен, леко дистанциран и на моменти хумористичен пласт в книгата, който прави така, че да не се отива в розов облак. Всъщност, това е намерението на художничката да преодолее този наивен реализъм, който често пъти битува в детските книжки, при илюстрациите. Детският дух не е в това да виждаме света без никакви проблеми, а просто да имаме тази детска нагласа на някакъв вид доверие и на някакъв вид отвореност, а също и на радост, защото книгата е и забавна“, допълва проф. Калин Михайлов.

Художничката на илюстрациите е един от прототипите в книгата. 

Чуйте още за стихосбирката „Слънчице в креватче“, в интервюто на проф. д-р Калин Михайлов, за предаването „Вход свободен“.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Градски турове за 18 април организира "Старинен Пловдив"

На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..

публикувано на 18.04.25 в 10:10

Изложба „Вяра и Светлина“ в храм „Пресвето сърце Исусово“

Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски.  Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..

обновено на 18.04.25 в 09:32

Как рибите се появиха в картините на Йорданка Георгиева?

Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи  Йорданка Георгиева.  Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция.  Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..

публикувано на 18.04.25 в 08:00

"От Аз-буки до ИИ" - събития в НБ "Иван Вазов"

Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..

публикувано на 16.04.25 в 12:28