Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории за динозаври утре в Природонаучен музей Пловдив


На 27 октомври 2023 /петък/, от 18:30 часа, в зала “Планетариум” на Регионален природонаучен музей –Пловдив ще бъде представена първата по рода си научнопопулярна книга на палеонтологична тема, написана от български автор в първо лице и илюстрирана от него. „Песента на титаните: история за динозаври“ и авторът й Владимир Николов ще очакват всички малки и големи любители на динозаврите, за да отговорят лично на техните въпроси. 

Владимир Николов е палеонтолог и палеоилюстратор, докторант в Националния природонаучен музей при БАН. Изследва костните тъкани на фосилни гръбначни животни, открити в България, и участва активно в проучването на динозавърското находище край град Трън. Носител е на докторантската стипендия на фондация „Карол Знание“ за 2020 г., а работата му в Трънско е подкрепена от The Jurassic Foundation. Илюстрирал е детската книга Excavate! Dinosaurs: Paper Toy Paleontology и е автор на корицата на българското издание на бестселъра „Възход и падение на динозаврите“ на Стийв Брусати. Участник е в международната палеоарт изложба Picturing the Past (2018), а негови творби са отпечатвани в учебници, научнопопулярни книги, енциклопедии и списания. 

Събитието е с вход свободен и всички присъстващи ще имат възможност да чуят от първо лице разказ за историята на самата книга от зараждането на идеята до реализирането ѝ. 

„От дете искам да напиша и илюстрирам книга за динозаврите. Даже не една, а много иразлични книги. Неведнъж съм започвал, всеки път в различен формат, стигал съмдонякъде, и съм изоставял проекта. Не съм си представял, че ще бъде точно тази, че щеразказва нещата, за които разказва, и ще изглежда по начина, по който изглежда“,споделя Владимир в профила си във Фейсбук.

В седемте разказа в книгата той проследява историята на третата експедиция до Трънското находище на динозаври, провела се през 2020 година. На страниците оживяваежедневието на учените, работата и трудностите, с които се сблъскват, описани саметодите, които използват, за да осветят историята, нашепвана им от древните кости прездълбините на времето.За най-любознателните е включен подробен терминологиченречник, биографични профили на участниците в експедициите и множество снимки,диаграми и илюстрации с реконструкции на гръбначните животни обитавали България през къснокредната епоха. Епилогът към книгата е на световноизвестния експерт по динозаврите проф. Стийв Брусати.

Научни консултанти на изданието са проф. Николай Спасов и гл. ас. Латинка Христова отНПМ-БАН, проф. Марлена Янева от Геологическия институт-БАН и гл. ас. Дочо Дочев от Геолого-географския факултет на Софийския университет.

За най-новите и любопитни находки, открити само преди няколко месеца по време на поредната експедиция, както и за предстоящата среща утре в Природонаучен музей Пловдив, днес в предаването "Вход свободен" попитахме самият Владимир Николов. Какво ни отговори той, чуйте в прикачения звуков файл. 

По публикацията работи: Станка Лазарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Атанас Маринчешки събира изгреви и залези в "Сигна"

Самостоятелна изложба живопис показва художникът Атанас Маринчешки в галерия „Сигна“. Това е третата изложба в галерията на автора, който след години работа в полицейските служби, се отдава изцяло на живописта, като изгражда свой стил и почерк на изобразяване. Съдържа 17 маслени платна. Характерни за неговите картини са наличието на..

публикувано на 08.05.24 в 15:24

Великите европейци - Вацлав Хавел

Пражкото летище се казва „Вацлав Хавел”. Ако Чехия имаше космодрум – и той щеше да се казва така. А ако някъде по света имаше мярка за морален авторитет в политиката, то тя също можеше да бъде назована Хавел. Дайте ми десет Хавела честност, че моята внезапно свърши – би казал някой политик, нахлул задъхан в политическия магазин. Нямаш и един..

публикувано на 08.05.24 в 14:05

Изложба „Птиците..." в историческия музей в Пазарджик

На 8 май 2024 г. от 17.00 часа в Етнографската експозиция на Регионален исторически музей – Пазарджик, ул. „Отец Паисий“ № 8, ще бъде открита гостуващата изложба „Птиците. Образи от съкровищата на Националния етнографски музей“ на Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей – БАН. Още от най-дълбока древност птиците са..

публикувано на 08.05.24 в 09:44

Юлиян Йорданов води "По пътеките на времето"

Галерия „Възраждане“ представя изложбата живопис и графика „По пътеките на времето“ на световно известния български творец Юлиян Йорданов. Експозицията  потапя зрителя в свят на митологии, легенди, саги и приказни приключения на героите с немалка доза футуризъм и мощна рисувателна драматургия, казва галеристката Красимира Алексиева...

обновено на 08.05.24 в 06:46

Идва десетото издание на "Вино и гурме"

Десетото юбилейно издание на фестивала „Дефиле Вино и гурме“ ще се проведе в рамките на 3 дни – от 10 до 12 май в Пловдив. На 16 локации в Стария град ще бъдат представени със свои щандове 55 участници – 43-ма винопроизводители и 12 производители на хранителни продукти. Сред по-известните места, които пловдивчани и гости на града вече..

публикувано на 07.05.24 в 15:04