Мораториум за разкриването на нови болници и дейности във вече съществуващите лечебни заведения, който да е в сила до месец май следващата година, това педлагат от Министерсвото на здравеопазването.Готвените промени в Закона за лечебните заведения вече са качени за обществено обсъждане. Предстои и изработването на нова Национална здравна карта.
„На практика това е забрана за разкриване на нови дейности. Тук не можем да говорим за повишение на качеството на здравните дейности, напротив, качеството ще падне. То и без това не е много високо. Когато се забрани инвестицията, когато се забрани да се откриват нови дейности, тоест нещо модерно, което е в лечението на пациентите, когато се забрани да се инвестира в нова апаратура, се спира развитието на медицината“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив доктор Николай Болтаждиев, педседател на Център за защита правата в здравопазването.
Според него този мораториум ще бъде в огромен ущърб за пациентите и лекарите. Очевидно целта му е да се пестят пари от здравето на хората.
„Не смятам, че това е правилният подход. През последните 10-15 години здравеопазването върви в обратна посока и всичко това води до там, защото при една нормална конкуренция в системата, каквато би трябвало да има, средствата ще бъдат много по-добре оползотворени. И тогава ще се види – дали тези средства дали са много или малко, но ще има инвестиции“, каза още доктор Болтаджиев.
Цялото интервю с доктор Николай Болтаджиев можете да чуете в звуковия файл.
Еврото в клас или как децата в училище могат да придобият полезна и важна информация чрез реални примери и да развиват финансова грамотност за промените след 1 януари догодина, коментира в програма "Точно днес" експертът по финансова грамотност Наталия Тодорова. Съвместно с издателство „Клет България“, за да помогне на децата и тийнейджърите да..
Необходимо е котнролните органи да събират информация за търговци, които вдигат цените, без да има икономическа обосновка за това. Само потребителите биха могли да бъдат ефективен регулатор на пазара, така че да няма спекулатвно вдигане на цените. Това заяви пред Радио Пловдив Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите", к..
Река Марица не представлява непосредствен риск за Пловдив, заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив арх. Чавдар Тенев, председател на Камарата на архитектите в града. По думите му, тежките поражения по Черноморието са резултат както от природни фактори, така и от човешка небрежност и неефективна система на..
Политологът Георги Киряков коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив поредната доза остра риторика между власт и опозиция, статията в Уолстрийт Джърнъл", засягаща български политически фигури, както и ситуацията с главния прокурор и предстоящите политически динамики до Коледа. „Вероятно това е част от някакви външнополитически..
В програма "Точно днес" говорим за икономическите параметри през октомври, за мерките "Антиспекула", за сайтовете за цените. НАП и КЗП тръгват на масови проверки за цените в евро, и ще налагат глоби на търговците, от 8 октомври, разговор със старши икономиста на Института за пазарна икономика Адриан Николов . Икономистът отбеляза, че по-голямата..