Събитието е част от честванията на 100-годишнината от рождението на Ваклуш Толев.
На 28 октомври, от 11.30 часа, в Изследователски център - музей „Тракарт“ ще бъде представена книгата „Езотерични школи и мистични учения“, част 1, том 2 от трилогията „История и теория на мировите религиозни учения“ на Ваклуш Толев. Книгата представят д-р Илко Семерджиев – министър на здравеопазването в периода 1999 – 2001 година и Жорж Трак – управител на Изследователски център - музей „Тракарт“. Събитието е с вход свободен.
“Езотерични школи и мистични учения” е базирана върху лекциите в пловдивския и софийски университети на известния богослов и включва кришнизъм, херметизъм, орфизъм, питагорейство и Кабала. Част 1, от том 2, на трилогията е посветена на езотеричните школи и мистичните учения от предхристиянската епоха. Ваклуш Толев представя духовните учители, преносители на това окултно знание - Кришна, Хермес, Орфей, Питагор и други.
Д-р Илко Семерджиев успява да се запознае и срещне с Ваклуш Толев, след като попада на първото издание на книгата му „Историята на религиите“, в една софийска книжарница.
„Комуникацията ни на живо беше още по-впечатляваща. Едно е да четете някакъв писан текст, друго е преживелищен разговор, което е съвсем различно. Свързах се с него, говорихме много. Това беше едно интелектуално удоволствие. Той е енциклопедист от голям мащаб. След като излиза от затвора, той завършва богословие, преди това е учил право. След като завършва богословие става и библиотекар в Пловдивска митрополия и очевидно е прочел абсолютно всичко, до което се е добрал там, систематизирал. От друга страна това, което той има като прозрения, като своя теория, е изключително интересно. Най-много ме впечатли това, че не просто говори за историята на религиите, а той развива теория на религиите, на практика. Фактически, историзмът е само една част от това, което създава в тритомника си. Освен това, отговаря и на въпроси, които обикновено историята не третира “, разказва д-р Илко Семерджиев.
Предстои да излезе и част 2, от том 2, на книгата „Езотерични школи и мистични учения“, където се разглеждат ученията на Плотин и неоплатонизма, исихазма, розенкройцерството, теософията, антропософията, дъновизма и други.
Д-р Илко Семерджиев е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
В Пловдив тази вечер за 16-и път ще стартира Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Началото му ще поставят довечера две световноизвестни имена – цигуларят Марио Хосен и пианистката Дора Делийска . Концертът е в Епископската базилика. Роденият в Пловдив Марио Хосен заяви, че рядко се връща в Пловдив заради..
С поредица събития в Пловдив отбелязва 90-годишнината от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро. В къщата на Верен Стамболян , където е Постоянната експозиция на ДиКиро, се провежда живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната..
Филмът "Това, което остава" е история за екстремното съзряване на момче по време на трагични събития, които разтърсват семейството му. Тази вечер, 20.05.2025 от 19:00 часа е прожекцията в Лъки Дом на киното - Пловдив. Входът е свободен. Днес на прожекцията в Пловдив ще присъства режисьорът на филма Димитрис Георгиев. Историята не е..
Премиера на книгата с разкази и есета „Светулки през зимата“ ще направи пловдивската авторка Мария Николова тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“. За писателката и нейното творчество ще говори редакторът акад. Благовеста Касабова. Модератор на литературната среща ще бъде писателят Иван Христов. Това е втора книга с проза на Мария..
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия. Авторът каза, че най-голямото богатство на човек е да може да намери празно пространство: В..