Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1000 служители на реда ще охраняват изборния процес в Пловдив

| обновено на 28.10.23 в 10:52

Около 1000 полицаи, жандармерия и пожарникари са ангажирани за обезпечаване на обществения ред и сигурността на изборния процес в Пловдив.  

В дирекцията е сформиран оперативен щаб, създадена е организация за бърза проверка и реакция на сигнали за злоупотреби и нарушения  при гласуването. Данните ще се обобщават в Ситуационния център на МВР, където функционира денонощна  национална телефонна линия 02/90 112 98. На нея, както и на e-mail izbori@mvr.bg, гражданите могат да сигнализират за забелязани от тях нарушения или евентуални престъпления. Такава работи и в  пловдивската дирекция с номер  032/932 248.

Предварително са проверени всички  изборни секции в града, а бюлетините и изборните материали са под постоянно полицейско наблюдение и охрана. Такава е предвидена и за подвижните секции за хора с увреждания, които не могат да гласуват в изборно помещение.

В деня на вота полицейските служители ще бъдат разположени извън изборните помещения. Няма да се допускат въоръжени или носещи опасни предмети. Забранява се използването на мобилни телефони, фотоапарати и всякаква снимачна техника.  След приключване на изборния ден е създадена организация за охрана на изборните материали и документация и членовете на секционните избирателни комисии при придвижването им към общинските комисии – една в Пловдив и 17 в областта. 

Звената „Български документи за самоличност” към полицейските управления в Пловдив ще работят в събота, от 8.30 ч. до 17.00 ч., и в неделя, от 8.30 ч. до 19.00 ч. В тях ще се издават валидни документи на при нужда. При невъзможност за издаване на нова лична карта до края на изборния ден ден в неделя, може да се издаде удостоверение, валидно само за гласуване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

35,09% от избирателите в Пазарджик гласуваха за нов Общински съвет

С ниска избирателна активност и множество сигнали за нередности завърши изборният ден в Пазарджик. Общинската избирателна комисия обяви официалния край вота и посочи, че в него са участвали 35.09% от имащите право на глас. Така броят на гласувалите е  34 008 души от общо 96 912 имащи това право. Активността на днешните извънредни избори..

публикувано на 12.10.25 в 21:49

Опит за граждански арест в Огняново, полицията се намеси

Трима души са задържани, още двама се издирват з аради съмнения за купуване на гласове в село Огняново. Полицията работи по случая след сигнал на граждани, подаден на тел. 112 около 11 часа днес. Сигналът е за забелязани два  автомобила, които жители на Огняново определят като "съмнителни".  Колите били с пловдивска и старозагорска регистрации...

обновено на 12.10.25 в 18:18

Само 1/4 от избирателите гласуваха в Пазарджик до 16 часа

24,2% е избирателната активност към 16 часа , съобщиха от Общинската избирателна комисия. Гласували са 23 452 от общо имащи право на глас 96 912 избиратели.  Извънредните избори за общински съветници в Пазарджик протичат при засилено полицейско присъствие. В ромските квартали на общината пристигна и жандармерия. 16 са сигналите за изборни..

обновено на 12.10.25 в 16:37

Още пет села подкрепиха протестиращите в Труд за редовен транспорт

Шест села в близост до Пловдив протестират срещу лошата организация и условията на обществения транспорт. За поредна неделя жителите на Труд изразяват недоволството си  временно затвориха Карловско шосе.  Протесът днес се разшири и към него се присъединяват селата Скутаре, Рогош, Трилистник, Маноле и Манолско Конаре, чиито жители за кратко също..

публикувано на 12.10.25 в 16:37

Жандармерия и сигнали за изборни нарушения в Пазарджик

Частичните избори за общински съветници в Пазарджик протичат при засилено полицейско присъствие. Малко преди обяд  в ромските квартали  на общината пристигна и  жандармерия . В полицията  са постъпили  сигнали за купуване на гласове , които в момента се проверяват.  С организирани автобуси продължават да пристигат наблюдатели от страната,..

обновено на 12.10.25 в 15:11