Разнообразни сигнали за различни видове нарушения на изборния процес приемаха и проверяваха юристи на платформата "Ти броиш" на първия тур на местните избори. Само за Пловдив и областта са отчетени близо 30 сигнала, каза в предаването "Точно днес" Мирела Андреева от платформата.
Тя уточни, че основно сигналите са били за агитационна дейност от различни политически партии в околностите на училищата, където се помещават СИК (Труд, Брягово, Карлово), а в Карлово кандидат за общински съветник поискал протокола и изборните книжа, за да ги провери.
Не липсват и данни за купуване на гласове – например получихме сигнал, че в карловското село Кърнаре криминално проявен обикаля секциите, затова бе подаден сигнал до МВР, разказа Мирела Андреева.
Тя обобщи, че на първия тур на местните избори са постъпили множество сигнали, част от които са организационни и са свързани с отмененото в последния момент гласуване на машини.
"Други сигнали например бяха как са поставени параваните, за поставянето на всички бюлетини в 1 урна, че при поставянето на втори печат се разкрива тайната на вота и др.", обясни Андреева.
Според нея големият брой невалидни бюлетини може да се обясни с отмененото в последния момент от ЦИК гласуване на машини, което е довело до изборен хаос.
По повод скандалния случай от борованското село Малорад, когато член на СИК бе заснет как дописва преференции в бюлетините, Мирела Андреева коментира, че със сигурност има и други случаи. "Затова започва проверка на всички протоколи, защото отново бяха осветени зловредни практики. Трябва да се вземат навременни мерки да се предотвратяват такива случаи", добави тя.
Цялото интервю на Елена Крушкова с Мирела Андреева от платформата "Ти броиш" е в прикачения файл.Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..