Романът „Третият слой“ е четвъртата ѝ книга в жанра исторически трилър. Тя е автор на романите "Монетата" (2020), "Божествен аромат" (2021) и "Тайната от Апамея" (2022). Гергана Лаптева е съвременен български писател, автор и на три пътеписа за Южна Америка и Антарктида. По настоящем е ръководител на отдел „Култура“ в Българския антарктически институт. Участник е в седем експедиции до Ледения континент. Името на Гергана Лаптева носи остров „Лаптева“. Наименованието е дадено от Комисията по Антарктически наименования (към МВнР), за приноса на писателката към дейността на България в Антарктика.
Романът „Третият слой“ излиза на трети юни. Базирана на исторически сведения за средновековната българска история, книгата вплита в себе си загадки, шеметна надпревара с времето през три европейски държави и над 700 години, за да разкаже история на папски заговор за убийството на един от най-влиятелните средновековни владетели.
Авторката прави задълбочени проучвания на всички произведения на изкуството, обществени сгради, храмове, исторически забележителности и места, вплетени в сюжета на романа.
Всъщност, идеята за написването на „Третият слой“ идва случайно по време на разходка в художествена галерия във Венеция. А по-късно в библиотека „Марчана“, най-старата и все още действаща обществена библиотека. Там Гергана Лаптева попада на текстове, описващи тайни кодове, използвани за предаване на различна информация, споменава се архивът на Ватикана и връзките на Венецианската република с Константинопол.
Гергана Лаптева гостува в Пловдив по покана на клуб „Аптека за душата“. Романът „Третият слой“ ще бъде представен в конферентната зала на НБ „Иван Вазов“, на 3-ти ноември, от 17.30 часа.
„Аз много обичам да пътувам и всяко мое пътуване, по някакъв начин, го използвам впоследствие в романите, било то като сюжет или като място на развитие на действието. Действието в „Третият слой“ се развива в няколко държави, в няколко града. Започва във Венеция, минава през Рим, Истанбул, по точно Константинопол, защото става дума за една част от историята на Източната римска империя и завършва в България, във Велико Търново. При едно мое пътуване до Венеция, аз имах за цел да напиша роман свързан с ренесансова Италия и някои от художниците, но впоследствие попаднах на доста информация за други събития и случки, които ме заинтригуваха. Така се оказа, че една картина на Тинторето крие няколко слоя, това се подразбира и от заглавието, а в последния слой има скрит надпис, кодиран текст, който главните герои в историята реставраторката Ана Конти и архитектът Франческо Фабиани, успяват да разчетат с помощта на специалисти. Те тръгват по следите на това послание, което се разкрива пред тях, а то ги отвежда от Венеция в Рим, от Рим в Истанбул. Така от град в град, те проучват различни обекти, църкви, манастири търсейки отговор на загадката.
Изчетох много историческа литература. Посетих всички описани в романа места и обекти, разговарях и се съветвах с историци, запознах се с публикациите на български учени, изследвали периода, за който пиша. Винаги правя подробно проучване, като представям известни, но и малко познати сведения и хипотези. Надявам се, че както аз осъзнах, след написването на книгата, колко неща не съм знаела, така и читателите ще открият нова за тях информация", разказва Гергана Лаптева.
Следващият ѝ роман е почти готов. Той отвежда читателя в Аржентина, в Буенос Айрес, а историята ни връща само сто години назад.
Гергана Лаптева е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..