Борис Сариков се отличава със своята уникалност и различен начин на работа. Причината е в съчетанието от различни стилове, техники и материали в неговите творби.
Изложбата в галерия „Артистика“ се открива днес, в 18.30 часа. За творбите на известния ни творец ще говори друго голямо име в скулптурата и близък негов приятел, Цвятко Сиромашки.
Фигурите на Борис Сариков изобразяват двойствеността на човека, улавяйки в метал една неустановеност, която поставя под въпрос крехкостта и нестабилността на нашата привидно надеждна реалност.
В своите скулптури той използва камък, дърво, глина, гипс и восък, както и други средства като чекане, монетосечене и инвестиционно леене на бронз, за да съчетае техники от античността през Ренесанса до модерното и съвременното изкуство. От години, той изучава едно мистериозно изкуство - тракийската торевтика. Създава поредица нови произведения в този стил, познат на Запад като "Chasing & Reposes". През 2007 година заминава със семейството си за САЩ, където продължава да търси уникален израз на творбите си. В Колорадо открива едни специфични плоски цветни камъни, които стават неразделна част от скулптурите му.
„Един творец трябва да прескача от една медия в друга, от една техника в друга, за да може по някакъв начин да не остава на едно място, в една техника, в едни и същи материали, които ползва. Навремето, някои от импресионистите са гледали дълго време в черно огледало, за да могат отново да имат усещането за цвят.
Всъщност, идеята е важна, а не материала. Идеята, винаги, е много по-важна и предизвикатеството в мисленето, от самия материал. Посланието ми, като цяло, е малко да намалим звука, да спрем да ръкомахаме, да създадем някаква тишина, да утихнем малко. Всичко това, което е около нас, което ние произвеждаме с нашето его и ако можем да се опитаме да видим онези незабележими неща и може би такива хора. Хора, които не се натрапват, не са много шумни, но те са солта на земята. Има страшно много такива хора и ако успеем да ги видим тези неща, бихме могли да различим и да усетим някаква музика, която се излъчва от тях“, казва Борис Сариков.
Негови творби са излагани в музея Rourke Art Museum в Мурхед, Минесота; галерията Downtown Art Gallery във Фарго, Северна Дакота и галерията Royal St. Art Gallery в Аспен, Колорадо, САЩ.
Сариков получава награда за най-добра скулптура в галерия "Муза" от Longmont Art Coalition в Лонгмонт, Колорадо, САЩ. Негови творби са притежание на белгийското кралско семейство и на частни колекционери от Париж, Ню Йорк, Цюрих, Мюнхен и Осака.
За изложбата, за работата си и смисъла на изкуството, Борис Сариков разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте, в прикачения файл.
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..