Ивинела Самуилова е един от популярните и обичани, съвременни, български автори. От дебютния ѝ роман „Животът може да е чудо“ до последния, „От върха на перото“, авторката утвърждава веруюто си, че човек няма нужда от поучения, а от вдъхновение за живота.
Тази вечер, от 18.00 часа, в Епископска базилика на Филипопол е премиерата на новата ѝ книга "От върха на перото".
Романът „От върха на перото“, освен че отправя вдъхновяващо послание, ни напомня деликатно за отговорността към нашите деца, отвеждайки ни до най-дълбокия източник на личната ни и национална жизнеспособност.
Познатата на читателите, главна героиня, от книгите „Бабо, разкажи ми спомен“ и „Тъй рече баба Ега“, посещава любимия си Търновград. Целта ѝ е да разгледа стенописите в Арбанашките църкви заради материал за светостта, върху който работи. Но, когато случайно попада на обява за уроци по калиграфия, тя решава да пооправи и почерка си. Срещата ѝ с възрастния калиграф Владимир, обаче, се оказва начало на неподозирано, по своята дълбочина, духовно пътешествие. Краснописанието не само ще възроди душата ѝ, но и ще я отведе при тайната на старобългарската книга. А, физиката и метафизиката се оказват една и съща страна на битието, в което пребивава човекът, копнеещ да осмисли земния си живот, да го извая красиво, да го изпълни с добро и радост.
„Тази идея за калиграфското изкуство ми даде една много широка платформа, от която да развия историята си. Понеже в нея се включват всички тези идеи, за които говоря. Има я и красотата, има го и преобразяването, защото както казва един от героите, не само човек изписва буквата, а и буквата изписва човека. Ние сме свързани със словото по един много по-съкровен и дълбок начин, отколкото си представяме в ежедневието или използваме. Писането, краснописанието разкрива едни неочаквани аспекти и възможности за развитието на човека, като личност, изследване на неговия потенциал, за подреждане на неговия вътрешен свят така, както калиграфите подреждали чрез буквите словото и както за тях то е било свещено занимание. То е било небесно занимание, защото в крайна сметка словото е самият Бог. Езикът е огледало както на народа, така и на отделната личност. Почеркът е една кардиограма на човека, а отношението към езика е кардиограма на времето, в което живеем“, казва Ивинела Самуилова.
На представянето на книгата, тази вечер, ще присъства и Антоанета Кисьова, калиграф и иконограф от Пловдив, вдъхновила писателката да развие идеята за това как човек може да живее живота си по-красиво и със стремеж към съвършенство. Тя ще демонстрира изкуството на калиграфията, за всички присъстващи на представянето.
За новата си книга, писателката Ивинела Самуилова, разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте, в прикачения файл.
Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив. Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..
С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г. по-късно ? И още - защо Бог го изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог? Слушайте, интересно е.
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..