Той припомни, че в София данъчните оценки и цените на жилищата растат най-бързо и най-вероятно е там да са най-високите данъци.
"Българинът по принцип обича да говори за данъци изобщо, това не са единствените данъци, но когато увеличат данъците за недвижимата собственост и колите, това му бърка в здравето и това е огромен проблем за всички. Затова цялата държава се разбуни като кошер", посочи Гледачев.
Според него данъците върху недвижимите имоти ще се увеличават в дългосрочен план, независимо кое правителство е на власт.
"Никое правителство не иска да увеличава данъците, защото то иска да увеличи приходите си от данъци, но точно тези данъци пипне ли ги, недоволството ще е огромно и често след това се свалят правителства. От това, че сега се повдига този въпрос за данъците върху недвижимата собственост, можем да направим извода, че ГЕРБ или т.нар. "сглобка" е много по-здрава, отколкото се предполага. Ако минат тези промени, ще стане ясно, че това правителство и изобщо ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, ще управляват доста дълго време. Защото ГЕРБ и ДПС са партиите на едрия капитал - не ги гледайте кои гласуват за тях, а чии икономически интереси защитават. Това значи, че ПП-ДБ ще направи отстъпки за едрия капитал в други данъчни закони и точно това се вижда. Така че от това, как ще се реши този проблем, ще се реши бъдещето на това, и на следващите правителства", подчерта икономистът.
Той прогнозира също, че токът за бита също ще се увеличава, макар и не от следващата, а от 2026 г.
"Правителствата не пипат нито тока, нито данъците, които засягат масово хората нарочно, за да не падат от власт. И това е второ доказателство, че щом се пипнат тези данъци, те трябва да имат солиден политически гръб, иначе нищо няма да стане", коментира Гледачев.
Той напомни, че макар и България да е най-бедната страна в ЕС, но същевременно тя е страната с най-много жилища - 624 на 1000 човека, в цяла Европа. Или на домакинство, се падат по 2,3 апартамента.
По думите му жилището не е инвестиция. Икономистът изтъкна, че в цял свят се смята, че щом човек има жилище, той е от горната част на средната класа, т.е. е богат. И посочи, че например в Гърция собствеността е два пъти по-ниска, отколкото в България. И докато в България 93% имат собственост, в Швейцария те са 56%, а в Германия - 44%.
Според Гледачев с този закон, който засяга 90% от българите, се прави опит за попълване на държавния бюджет, който в момента има недостиг.
Икономическият анализатор допълни, че повечето данъчни предложения няма да бъдат ефективни, а някои дори ще са деструктивни. Той е категоричен, че увеличението на данъка върху недвижимата собственост е лява мярка, защото засяга богатите, а всички, които имат недвижима собственост, според целия свят са богати. По думите му огромният ударще бъде за едрите предприятия и фирми, данъкът на които ще се увеличи от 10 на 15%. Така ще има отлив на чуждестранни инвестиции, ще имаме в следващите години по-ниски доходи, защото тези, които дават работа, ще напуснат България. "Всички тези мерки, ще окажат влияние през следващите години", подчерта Гледачев.
Според икономиста България догодина ще има над 200 млрд. брутен вътрешен продукт (БВП). Огромен, какъвто страната не е имала дори и по времето на социализма.
"Само че, това са планови стойности и най-вероятно няма да бъдат изпълнени наистина. Защото бюджетът е връзката между математиката и черната магия - обещават едни работи, но повечето не се изпълняват, после се актуализират и т.н. 3-те процента дефицит могат да бъдат изпълнени много лесно, а повечето хора не знаят, че дефицитът може да бъде даже 1%. Въпросът е друг, че инфлацията трябва да спре, за да почувстват хората, че са добре. В момента те с едната ръка увеличават заплатите, така увеличават и инфлацията, и приходите в бюджета. Така че всичко, което искат, може да бъде постигнато с бюджета. Само че какво искат, не е ясно, защото едно се афишира, а задкулисно какво се решава, ще видим в следващите им стъпки. Каквито промени приемат, много ясно ще си покаже чии икономически интереси защитават. Всички разбраха, че ГЕРБ защитават ресторантьорите, други защитават енергетиката и сега ще видим, кои ще надделеят и как са се разбрали. А те вече са се разбрали", заключи Светозар Гледачев.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..