Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човечеството не може да спечели войната с природата

| обновено на 13.11.23 в 16:53


Защо напоследък все повече се говори за климатични промени, а не за глобално затопляне? По какви причини медии и политици "ревизираха" говоренето си по темата? 

За влиянието на хората върху околната среда чрез улавянето на слънчевата енергия говори д-р Никола Петров, физик и астроном, който повече от четвърт век „се занимава със Слънцето“ и е част от екипа на Националната Астрономическа Обсерватория Рожен. 

Като виждаме какво се случва по Земята, виждаме че да – има повишение, макар и минимално, на средногодишните температури. Същевременно се наблюдават области, в които климатът се запазва. Това означава, че климатът е динамичен и климатичните изменения са факт – обясни д-р Никола Петров.

Последното любопитно явление – „полярното сияние“,  което наблюдавахме дори и у нас – на какво се дължи? 

Не става дума за HAARP – теориите, които се лансираха. Невъзможно е то да се предизвика по такъв начин.  Подобни експерименти обаче вече се правят в някои развити страни.

Но да се мисли, че човешката дейност може да измени глобално хода на климатичните процеси и от нас зависи това изменение,  е пресилено. 

Свидетели сме на необичайни изменения, които постепенно ще се случват и у нас.  Тази година имахме ураганни ветрове в Европа.  Ние не сме подготвени да противостоим на такива силни ветрове с такава мощ. И въпреки това не си вземаме поука.

Трябва ние да се съобразяваме с природата, а не тя с нас, защото успехът няма да е на наша страна.

Разбира се, хубаво е да се възползваме от научните постижения в тази област – фотоволтаична, вятърна и друга възобновяема енергия. Когато обаче в преследването на тези достижения унищожаваме цели природни хабитати,  много скоро ще разберем....

За съжаление в политическо отношение да се поддаваме на алчност е груба  грешка. България е малка държава и тряблва много мъдро да се подхожда към подобни реализации.

В момента водим такива ужасяващи войни, в които всеки ден се изстрелват опустошителни оръжия, които унищожават околната природа за десетилетия напред. А иначе говорим, че сме много загрижени за околната среда и Земята, но когато стане дума за големите пари – забравяме. Това е двойният аршин на безочието!

Тази природа е съществувала и се е развивала съвсем добре много преди да възникне човечеството, породило се едва преди сто и петдесет – двеста хиляди години. Така че, когато твърдим че сме загрижени, добре е това да бъде не просто на думи - призова  д-р Никола Петров от  Националната Астрономическа Обсерватория Рожен. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05

Хората трябва да повярват в мисията ни - работещ зоопарк

Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето"  ще представи информация за бъдещето на  зоологическата градина и  с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..

публикувано на 15.04.25 в 16:45

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41