"Сглобката" е по - жизнена от "окопа" на БФС, защото тя се нажежава от скандали, което означава, че мърда. А футболът ни не мърда много.
По - скоро "сглобката" има вътрешни окопи, но те си ги дължат. Защото двете части на тая "сглобка" трябва постоянно да се карат, за да запазят идентичността си. Да не забравяме и, че се мразят. Защото те официално се мразят, но бяха принудени да се вземат. За да запазят своите привърженици, особено тези на ПП-ДБ, които са доста капризни, отколкото тези на ГЕРБ, ще трябва постоянно да се карат.
Това, което не убива "сглобката", я прави по - силна.
Това каза пред Радио Пловдив Първан Симеонов,изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл".
В българския футбол доста време ще трябва да се излезе от комата, ако въобще се излезе, посочи социологът. И попита ние в какъв спорт сме първенци, че да очакваме, че и във футбола ще сме първенци.
Ние сме пословично индивидуалистично общество и в колективните спорове не ни бива много.
Не съм много убеден, че ни се полага оптимизъм. Ние свикнахме да бъдем на опашката във всяко едно отношение.
Футболистите от "94-та година бяха плод на предната система. Част от нейния престиж бяха точно колективните спортове. А случилото се след това е плод на новите времена, обясни Симеонов.
Социологът смята, че демонизирането и линчуването на един или друг ръководител или политик не е работещ механизъм.
Ако "Левски" или ЦСКА бяха успели за последното десетилетие да станат шампиони поне веднъж или два пъти, абсолютно съм убеден, че и публиките на "Левски" и ЦСКА, които бяха основна действаща сила преди няколко дни в София, нямаше да са толкова недоволни, нямаше да имат чак такова желание за промяна.
На това ръководство на БФС му се събира малко повечко от това, което му се полага. Да, полага му да си ходи. Не може 18 години застой и да няма реални резултати, а България да е пословично слаба.
Но също така е факт, че с малко повече късмет и с малко по - различна конюнктура, можехме и по - различни неща да си говорим.
Не вярвам в бързите решения. Дори и при смяна на ръководството на футболния съюз, бърз напредък няма да има. Защото проблемите са структурни и те са заложени като състояние на страната ни.
С едно или друго ръководство на БФС нещата няма да се променят, но могат да се проветрят и това проветряване е нужно.
Полицията малко се престара
Така Симеонов коментира случилото се по време на протеста на футболните фенове в столицата. По думите му: "полицията наистина беше малко по - пренавита". Като уточни, че той също е бил на протеста, социологът подчерта, че не е имало нещо, което да е налагало пускането на водното оръдие, както и употребата на плаки от полицаите. Нищо не оправдава и запалването на полицейския бус, отбеляза от първо лице присъствалият на събитието.
Въпросът не е кой трябва да понесе отговорност, а какъв е стандартът. Стандартът и паметта.
Аршинът ни при всички положения трябва да е еднакъв. В случая се определя от това дали си във властта, или не си.
Вероятно така се случва в историята - едните са красиви, а другите просто действат.
Най - големият риск пред "сглобката" е да не свършат парите.
Симеонов отбеляза, че много рязко се е променила философията на страната ни. Тя е била умерена, благоразумна, а сега прилича на много други европейски страни и реши са приложи друга философия - да раздава повече пари на хората, те да харчат повече и това да "нагрява" икономиката.
Надявам се искрено това да не излезе от контрол и да не се тръгне в някаква спирала на задлъжняване, подчерта социологът.
Интервюто на Неда Велкова с Първан Симеонов е в звуковия файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..