Всеки държавен бюджет е съпроводен с много неизвестни и не малко договорки. Очакванията винаги са свързани с повече пари. Потвърдиха го и синдикатите. КНСБ настоява в бюджета за следващата година да бъдат заложени 700 милиона лева повече за увеличение на работни заплати. В същото време част от работодателите не дадоха зелена светлина за финансовата рамка на държавата. Какви са рисковете?
„Онова, което може да направи един бюджет, е да вдигне заплатите на тези, на които се плаща от бюджета, а не на тези, на които вие плащате. Има голямо неравноправие в цялата тази работа“, каза по повод исканията на синдикалистите икономическият анализатор Красен Станчев.
Той подчерта, че е предвидено увеличение на заплатите на държавните служители в проекта на бюджет за 2024 г.
„Това защо е? Защото са по-малко или защото са повече? Второ, тези пари някой ги плаща. Има 1 милион души, които не се влияят от тази политика, това са хората, които работят за себе си. Те не се влияят и от политиката на минималните заплати. Техните доходи растат най-бавно за последните десет години. За десет години, тези 1 милион души, имат увеличение на доходите между 8 и 10%. Увеличението на заплатите на държавните служители, за последните десет години, е 300%“, посочи Красен Станчев.
Икономистът подчерта, не е ясно и защо пенсиите трябва да нарастват с 11-12%, след като инфлацията ще е по-малка. Няма яснота и по каква причина ще се увеличават дълговете.
Финансовата рамка на бюджет-2024 г. показва една философия – „харчите повече, значи доходите се увеличават“.
„Но това не е така, защото всяко едно харчене през бюджета, се финансира от някой друг. Вие можете да заложите всякакви неща там, но някой друг плаща. Най-фрапиращият пример е автоматичното увеличение на минимална работна заплати и пенсии“, обясни още икономическият анализатор.
Той смята, че цялото разглеждане на бюджета от синдикати и работодателски организации прилича все повече на маскарад.
„Тоест – на създаване на илюции и легитимиране на странни идеи на финансовия министър. Той се държи негативно, но е много лесно да си негативен, когато някой друг плаща сметката. Затова не може да очаквате друго от работодателските организации“, каза още Красен Станчев.
Цялото интервю с Красен Станчев можете да чуете в звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..