Средно училище „Христо Г. Данов“ в Пловдив приключи успешно работата си по проект „Подкрепа за успех“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ в периода 2019-2022 година. Основната му цел е намаляване на дела на преждевременно напусналите образователната система. В проекта са участвали над 1800 училища, а сред тях е и пловдивското училище.
С реализацията на проекта „Подкрепа за успех“ в Средно училище „Христо Г. Данов“ в Пловдив е подпомогнат равният достъп до качествено образование и по-пълното обхващане на над 150 ученици чрез дейности за преодоляване на затрудненията в обучението и пропуски. Училището е финансирано с малко над 70 000 лева, а проектът е дошъл в подходящия момент за да се преодолеят дефицитите на учениците след онлайн обучението по време на пандемията, заяви директорката на учебното заведение Гергана Аврамова.
„Този проект беше един от първите големи проекти, който осигуряваше много възможности за интегриране на децата и осигуряване на техния най-добър интерес. За първи път тогава усетих някаква подкрепа и в областта на работата на учителите, защото една от основните дейности беше разработване на инструментариум за идентифициране на потребностите на учениците, оттам и възможностите те да бъдат подкрепени, както тези, които имат дефицити, така и тези, които имат определени интереси, заложби и таланти в различни в различни области. Успяхме да осигурим подкрепа на всички деца, които имаха нужда от такава. Важното на този проект е, че се появи в точното време – във връзка с голямата криза с ковид и с преодоляване на дефицитите, които бяха невъзможни за избягване в този момент“, категорична е Гергана Аврамова.
По проект „Подкрепа за успех“ в Средно училище „Христо Г. Данов“ акцент е бил поставен върху учениците в ключовите за завършване на образователен етап класове – 7, 10 и 12 клас.
„Идеята беше за подготовка за добро справяне с предстоящите изпити, запознаване с техния формат, особеностите на провеждането и съдържанието им. И в тази област работеха много групи. В този период нямахме ученици, които да не са успели да преодолеят държавните зрелостни изпити. Подкрепата, която са получили, е била навременна и адекватна за техните нужди“, коментира Гергана Аврамова.
Основно областите, в които са работили учениците по този проект, са били по предметите български и математика. Също с голям интерес са посещавани и заниманията по природни науки, а групите по спорт.
Реализацията на проекта бележи и своята устойчивост, тъй като разработеният инструментариум за идентифициране на потребностите на учениците, се прилага и сега в училището.
Психологът на учебното заведение Мария Петрова, която също е работила по проект „Подкрепа за успех“ отчита изключителните ползи, които е имал той върху учениците.
„Проектите повлияват много положително върху децата, тъй като освен, че съдействат за преодоляване на дефицити в образователния процес, те им помагат да общуват в една малко по-различна среда и да изграждат взаимоотношения. Тъй като след ковид, а и заради навлизането на технологиите, общуването стана доста по-затруднено. А тези проекти дават възможност за директно общуване, което влияе положително върху развитието на децата изобщо.“, каза Мария Петрова.
Психоложката е категорична, че с този проект е постигнато комплексно въздействие. От една страна – той е съдействал за преодоляване на дефицитите на учениците. От друга, установяване на дефицитите, са довели до работа за преодоляване и на проблемно поведение.
Средно училище „Христо Г. Данов“ ще работи и по проект „Успех за теб“ по новата програма „Образование“ 2021-2027, финансирана от Европейския социален фонд плюс с над 150 милиона лева.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..