"Традиционно съм против всички бюджети, приети от България за последните три години. И съм почти единственият последователен критик, защото много други икономисти се включват с правилни тези, някои от тях са добри икономисти в парламента, след което за пореден път гласуват поредния бюджет на Асен Василев", коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив Василев.
Според него дефицитът в бюджета е най-големият проблем и той не е само цифров, а манталитетен.
"Премиерът Денков нарича този бюджет балансиран. Това е все едно да коментираме "успехите" на националния отбор по футбол, който мисля, че няма нито една победа за последната година и да наречем тази година победоносна. Победоносен е отборът ни по шахмат. Това е победа! Балансиран беше бюджетът и имаше големи излишъци във времената на финансовите министри Муравей Радев, Милен Велчев, Пламен Орешарски като финансов министър, Борислав Горанов, преди него Калин Христов и може би Светослав Гаврийски като служебен министър навремето. Тогава можеше да се говори за добра бюджетна политика и балансиран бюджет или за бюджетни излишъци. Когато идва едно управление, което за поредна година приема бюджет с дефицит между 3 и 4%, това е съвсем различно нещо, което прилича на прахосване на много излишни средства, на никакво желание да се реформира поне един гвоздей в държавата, на никакво желание да се балансират държавните финанси. Краят на такава политика върви към гръцки сценарий в дълъг период", подчерта икономистът.
По думите му няма проблем да има заложени капиталови разходи за проекти на общините, но въпросът е в големите числа. Той посочи, че за четири години разходите в бюджета са скочили двойно - от 42 млрд. през 2020 г., на 80 млрд. за Бюджет 2024. Според бившия вицепремиер това е промяна на бюджетната философия за последните 25 години.
"България излезе от кризата след 1997 година, което сегашното поколение политици очевидно не познава и не помни, не с прахосничество и харчене, а с финансова дисциплина и с разумна политика, която доведе до две десетилетия голям растеж и на икономиката, и на доходите. Със същата реторика от по-ранни години Гърция е правела същото - първо харчи, после пита, никакви реформи и спестявания и накрая дългът става толкова голям, че просто не може да бъде обслужван. За щастие на сегашните управляващи, когато те дойдоха на власт, дългът на държавата е доста нисък, но ако зависи от тях, той ще стане висок. Асен Василев казва: "Ама ние имаме много мегдан до 60% от БВП". Т.е. ако той десет години е финансов министър, ние ще се запътим към 60%. Манталитетът е само към актуализации, в посока на повече харчене. Т.е. той е прекалено голям оптимист за приходите, върху които слага още 3% дефицит, който е над 6 млрд. Накрая може да се окаже, че дефицитът може да бъде между 8 и 10 млрд., защото ако приходите малко паднат, той разходите вече ги е направил. Но манталитетът на проблема не е цифров. Ако тези управляващи видят пари, те първо ги харчат, не ги спестяват. Ако хората живеят по този начин - на потребителски кредити, много скоро ще дойде лоша развръзка", прогнозира Николай Василев.
Той припомни, че е против въвеждането на диференцирани ставки при облагането с ДДС. По думите му единственото изключение, което може да се направи е за международния туризъм, където е икономическата логика е съвсем различна. Василев смята, че ставката там трябва да падне от 9% на 5%. Според него за всички други сектори трябва да има единна ставка.
Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната? Според политолога Любомир Стефанов това, което което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм. "Съдейки по капацитета на народните представители, които..
Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време. Директорът на кръвния център д-р..
Единствената в България катедра по история на литературата и сравнително литературознание към Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" чества 30 години от основаването си с международна конференция. Надсловът на форума е „1001 нощ“ по идея на създателката на катедрата професор Клео Протохристова. Според нея знаменитият сборник с..
Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес" Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...
Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..