Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дефицитът в бюджета не е само цифров, а манталитетен

Николай Василев
Снимка: Ани Петрова

Републиканският бюджет за 2024 година, който по думите на премиера Николай Денков е добре подготвен и балансиран, според икономиста и бивш вицепремиер на България Николай Василев определя като бюджет на харчене, дългове и нулеви реформи. 

"Традиционно съм против всички бюджети, приети от България за последните три години. И съм почти единственият последователен критик, защото много други икономисти се включват с правилни тези, някои от тях са добри икономисти в парламента, след което за пореден път гласуват поредния бюджет на Асен Василев", коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив Василев. 

Според него дефицитът в бюджета е най-големият проблем и той не е само цифров, а манталитетен. 

"Премиерът Денков нарича този бюджет балансиран. Това е все едно да коментираме "успехите" на националния отбор по футбол, който мисля, че няма нито една победа за последната година и да наречем тази година победоносна. Победоносен е отборът ни по шахмат. Това е победа! Балансиран беше бюджетът и имаше големи излишъци във времената на финансовите министри Муравей Радев, Милен Велчев, Пламен Орешарски като финансов министър, Борислав Горанов, преди него Калин Христов и може би Светослав Гаврийски като служебен министър навремето. Тогава можеше да се говори за добра бюджетна политика и балансиран бюджет или за бюджетни излишъци. Когато идва едно управление, което за поредна година приема бюджет с дефицит между 3 и 4%, това е съвсем различно нещо, което прилича на прахосване на много излишни средства, на никакво желание да се реформира поне един гвоздей в държавата, на никакво желание да се балансират държавните финанси. Краят на такава политика върви към гръцки сценарий в дълъг период", подчерта икономистът. 

По думите му няма проблем да има заложени капиталови разходи за проекти на общините, но въпросът е в големите числа. Той посочи, че за четири години разходите в бюджета са скочили двойно - от 42 млрд. през 2020 г., на 80 млрд. за Бюджет 2024. Според бившия вицепремиер това е промяна на бюджетната философия за последните 25 години. 

"България излезе от кризата след 1997 година, което сегашното поколение политици очевидно не познава и не помни, не с прахосничество и харчене, а с финансова дисциплина и с разумна политика, която доведе до две десетилетия голям растеж и на икономиката, и на доходите. Със същата реторика от по-ранни години Гърция е правела същото - първо харчи, после пита, никакви реформи и спестявания и накрая дългът става толкова голям, че просто не може да бъде обслужван. За щастие на сегашните управляващи, когато те дойдоха на власт, дългът на държавата е доста нисък, но ако зависи от тях, той ще стане висок. Асен Василев казва: "Ама ние имаме много мегдан до 60% от БВП". Т.е. ако той десет години е финансов министър, ние ще се запътим към 60%. Манталитетът е само към актуализации, в посока на повече харчене. Т.е. той е прекалено голям оптимист за приходите, върху които слага още 3% дефицит, който е над 6 млрд. Накрая може да се окаже, че дефицитът може да бъде между 8 и 10 млрд., защото ако приходите малко паднат, той разходите вече ги е направил. Но манталитетът на проблема не е цифров. Ако тези управляващи видят пари, те първо ги харчат, не ги спестяват. Ако хората живеят по този начин - на потребителски кредити, много скоро ще дойде лоша развръзка", прогнозира Николай Василев. 

Той припомни, че е против въвеждането на диференцирани ставки при облагането с ДДС. По думите му единственото изключение, което може да се направи е за международния туризъм, където е икономическата логика е съвсем различна. Василев смята, че ставката там трябва да падне от 9% на 5%. Според него за всички други сектори трябва да има единна ставка. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Искаме оставката на инспектор Красимир Нешев от Пловдив

Искаме да има някакво наказание и ако се налага, и оставката на инспектор Красимир Нешев , заяви  пред Радио Пловдив  Диана Русинова  от Европейския център за транспортни политики.  Тя коментира тежката катастрофа в Пловдив, при която загинаха двама души, а други трима са в болница.  Русинова определи като възмутителна  реакцията..

обновено на 14.05.24 в 16:15

Младите шофьори са с фатално самочувствие, без опит и умения

Катастрофата на бул. "Руски" зададе за пореден път въпроси, на които все още няма еднозначен отговор. Защо отново говорим за висока скорост, която води толкова бързо до трагичната загуба на човешки живот?  Има ли противодействие срещу видеоклиповете в социалните мрежи, които създават един нов, различен начин на подражание и развиват..

публикувано на 14.05.24 в 16:14

Заради проекти преразпределят над 2 млн. лв от бюджета

Изменение на бюджета на Община Пловдив и изменение на утвърдените разходи за заплати и числеността на персонала за тази година в част от дейностите ще гласува на предстоящата сесия Пловдивския общински съвет. Съветниците трябва да одобрят преразпределение на финансовата рамка на града за малко над 2 милиона 45 000 лева. Това се налага..

обновено на 14.05.24 в 15:31

Пловдив е сред най-опасните градове за катастрофи!

Двама младежи загинаха, а други двама се борят за живота си след ужасяваща катастрофа, която стана тази нощ на пловдивския булевард „Руски“.  Защо за пореден път се случва такова тежко пътнотранспортно произшествие на равен участък и без натоварено движение в центъра на Пловдив? Какво може да се направи, за да се предотвратят такива..

публикувано на 13.05.24 в 15:57

До края на 2024г. фасадата на Хуманитарната ще е ремонтирана

"Ремонтът на покрива на Хуманитарната гимназия в Пловдив ще се прави през лятото, каза кметът на район "Централен" Георги Стаменов.  Ще се ремонтира и таванът на четвъртия етаж на сградата. След това проектът трябва да бъде отчетен пред Министерството на културата и оттам да възстановят част от сумата. "Средствата, които са ни необходии за..

обновено на 13.05.24 в 10:56