Да се намали с 30% предотвратимата смъртност от сърдечно-съдови заболявания до 2030 година. По този показател България оглавява негативната статистика на Европейския съюз.
Водещите приоритети, свързани с намаляването на този вид заболявания са записани в Националния план за сърдечно съдово здраве. Той е изготвен от Дружеството на кардиолозите в България и се прави за пръв път у нас.
Приоритетите в него коментира в програма "Точно днес" проф. Мария Токмакова, началник отделение към Кардиологична клиника на УМБАЛ „Св. Георги” ЕАД – гр. Пловдив. Тя е зам.-ректор по научноизследователска дейност и преподавател в секция „Кардиология“ на Първа катедра по вътрешни болести на МУ, член на Дружеството на кардиолозите в България.
Проф. Токмакова каза, че сърдечно-съдовите заболявания заедно с онкологичните са сред водещите за смъртността у нас.
Националният кардиологичен план е естествено продължение на една инициатива, под егидата на Европейското кардиологично дружество.
Кардиологът отбеляза, че планът ще включва всички заинтересовани страни, като представителите в алианса ще подпишат меморандум, където ще се опишат целите на Националния кардиологичен план, който ще е част от Националната здравна стратегия.
Ние очакваме подкрепа от Министерството на здравеопазването, като е необходимо време и енергия, посочи проф. Токмакова. По думите й трябва проактивно да се случат заложените идеи в плана. Те са свързани с ранната профилактика и диагностика на кардиологичните заболявания, също и спад с 30% на преждевременната смъртност, на хора под 65 години.
Положителен пример е напр. превенцията на миокарден инфаркт, където се виждат резултатите от реформата на доц. Божидар Финков
Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. д-р Мария Токмакова може да чуете в звуковия файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..