България има огромен проблем с образованието, пише конституционният съдия проф. Атанас Семов в свое отворено писмо до просветния министър. Учебниците са подложени на Баташко клане, в нито една програма не се споменават думите „Родина“ и „Отечество“, отбелязва университетският преподавател и пита какви мерки се предприемат за спиране на обезбългаряването на родното училище.
В програма „Ден след ден“ с проф. Атанас Семов говорим за необходимостта от натиск и принуда за връщане на българската историческа памет в българското училище.
Проф. Семов каза, че очаква от министъра на образованието и науката да бъдат оповестeни мерки за патриотичното обучение. "Има правен път, всеки министерски акт, подлежи на контрол от Административния съд", каза университетският преподавател.
"Въпрос на воля и компетентност е от действащия министър на образованието да бъде прекратено нарушаването на закона", допълни проф. Атанас Семов. Той смята, че образователните програми са пагубно лоши, защото те не формират национално самосъзнание и устойчива национална историческа памет.
"Тези учебни програми днес са обемни, но не се подчертава ключово важното за ученика, от училището излизат деца, които нямат памет за историята ни", заяви проф. Семов. Той допълни факти от неговата практика: "Втори курс, студенти в СУ не знаят кой с кого, е воювал във Втората световна война, също така завършващите в 12 клас не знаят основните факти, личности и послания от българското историческо минало. За Бенковски в български учебник има седем реда, в които се казва, че е създал чета, с която е обикалял страната. Гоце Делчев е представен като трафикант на оръжие в учебник по история, в средното училище. По отношение на Апостола се казва - в учебник за 4 клас, че той е организирал съпротива срещу законната турска власт, и е бил заловен и наказан със смъртно наказание."
По думите му в учебните програми, и конкретно в предмета "Родинознание" не се преподава за родината, а там се изучава природата, и как да се спазват правилата за движение по пътищата.
"Не става дума историческата памет да формира омраза, а национална мъдрост, "ти да не бъдещ такъв, като тези, от които си страдал", подчерта в анализа си проф. Атанас Семов.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..