Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата ни излизат от училище без историческа памет

Учебните програми трябва да се преработят и да изпълнят изискването на закона

България има огромен проблем с образованието, пише конституционният съдия проф. Атанас Семов в свое отворено писмо до просветния министър. Учебниците са подложени на Баташко клане, в нито една програма не се споменават думите „Родина“ и „Отечество“, отбелязва университетският преподавател и пита какви мерки се предприемат за спиране на обезбългаряването на родното училище. 

В програма „Ден след ден“ с проф. Атанас Семов говорим за необходимостта от натиск и принуда за връщане на българската историческа памет в българското училище.

Проф. Семов каза, че очаква от министъра на образованието и науката да бъдат оповестeни мерки за патриотичното обучение. "Има правен път, всеки министерски акт, подлежи на контрол от Административния съд", каза университетският преподавател. 

"Въпрос на воля и компетентност е от действащия министър на образованието да бъде прекратено нарушаването на закона", допълни проф. Атанас Семов. Той смята, че образователните програми са пагубно лоши, защото те не формират национално самосъзнание и устойчива национална историческа памет. 

"Тези учебни програми днес са обемни, но не се подчертава ключово важното за ученика, от училището излизат деца, които нямат памет за историята ни", заяви проф. Семов. Той допълни факти от неговата практика: "Втори курс, студенти в СУ не знаят кой с кого, е воювал във Втората световна война, също така завършващите в 12 клас не знаят основните факти, личности и послания от българското историческо минало. За Бенковски в български учебник има седем реда, в които се казва, че е създал чета, с която е обикалял страната. Гоце Делчев е представен като трафикант на оръжие в учебник по история, в средното училище. По отношение на Апостола се казва - в учебник за 4 клас, че той е организирал съпротива срещу законната турска власт, и е бил заловен и наказан със смъртно наказание."

По думите му в учебните програми, и конкретно в предмета "Родинознание" не се преподава за родината, а там се изучава природата, и как да се спазват правилата за движение по пътищата. 

"Не става дума историческата памет да формира омраза, а национална мъдрост, "ти да не бъдещ такъв, като тези, от които си страдал", подчерта в анализа си проф. Атанас Семов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три дни пивки вина и гурме изкушения в Стария Пловдив

От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти.  Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..

публикувано на 09.05.25 в 17:34

Новият папа ще продължи делото на папа Франциск

Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..

публикувано на 09.05.25 в 16:37
Богдан Милчев

Институциите са абдикирали от проблема с пътната безопасност

Държавната агенция "Пътна безопасност"  е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства.  "Имаме закон, а общините като собственик на пътя  могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..

публикувано на 09.05.25 в 16:08
 Светослав Малинов

В общи линии ЕС е единен, ще продължи напред

„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..

публикувано на 09.05.25 в 10:48
Доц. Костадин Нушев

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..

публикувано на 09.05.25 в 10:06