"Тези три празнични дни, заедно с предходния Андреевден на 30 ноември, бележат началото на зимата. И те са своеобразен преходен период от есен към зима, към истинската зима, която не само за нас започва със зимното слънцестоене и най-големия празник, който идва в края на годината - Коледа, Рождество Христово", коментира етнологът.
Според него от трите празника, за които говорим - Варвара, Сава, Никола, двата се смятат от българите за предпразненсто на третия - Никулден.
"Варвара и Сава са смятани за две сестри, макар че много често, специално вторият - Сава, веднъж се смята за светец, друг път за светица. Това означава, че тук има много древен пласт, който прозира в тези празници, защото ние знаем общоизвестното: "Варвара вари, Сава пече, а Никола яде". И това се знае от всички българи. Но това е така, защото има и по-дълбок смисъл, защото Варвара се пази в някои български краища против шарката и детски болести, Сава против чумата, а Никола обединява едновременно хтоничното и соларното начало. Неслучайно Никулден, св. Николай, е известен в цяла Европа и той е най-големият празник преди Коледа навсякъде", посочи д-р Янков.
Той обясни, че Варвара се смята за женска Коледа, защото на този ден в Западна България момичетата обикалят от къща на къща, пеят песни и благославят, а стопаните ги даряват. По думите му това наричане е подобно на наричането на като коледарите, които в миналото са били само момчета и млади мъже, като това е мъжката Коледа. На Варварин ден пък минават и обикалят момичетата, тези, които ще лазаруват напролет. Д-р Янков обаче обясни, че този обичай не е в цяла България, а в един ограничен ареал, около централната част на Западна България.
Повече за зимния празничен цикъл на българите, чуйте в звуковия файл.
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..
Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..