Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгата и познанието са единственият ни изход

Снимка: БГНЕС


„Народът е като отделния човек, изтрий му паметта и той става друг човек“, твърди писателят, дипломат и общественик проф. Кирил Топалов, носител на тазгодишната държавна награда „Св. Паисий Хилендарски“. В програма "Ден след ден" продължаваме разговора за пренаписването на историята, подмяната на паметта и безкултурието, което ни унищожава. Но и за единствения изход - книгата и познанието.

По думите му българският народ е обречен на подмяна на паметта още след 9 септември 1944. 

"Тогава започна тоталната подмяна  на паметта и всичко онова, което в България беше направено в науката, политиката и обществения живот, бе отхвърлено и започна една тотална подмяна на паметта. Насаждаше се една друга памет. 45 години тази памет се насаждаше и аз това имам  главто предвид, когато  казвам, че ако изтриеш паметта на един народ, той става лесно манипулируем. Вижте какво става сега, нашият народ защо всеки може  да го излъже? Защото вече веднъж му е подменена паметта. Той няма стабилни опори в себе си. Той не знае в какво да вярва.", каза проф.Топалов.

Според него изминалите повече от 30  години не са достатъчни това да се промени и даде пример с Мойсей, който води своите евреи 40 години, когато ги извежда от Египет.

По думите му сега виждаме не толкова подмяна, защото няма такава идеологическа постановка да се сменя паметта на хората, тя въобще не им се дава.

Това е свързано и до  голяма степен  с образователната ни система, където се налага реформа от компетентни хора

"Ако преди паметта се подменяше, сега някак си се изтрива. Един човек без памет не е личност. Хаост, който настъпи ни показа, че не сме готови все още за промяна", смята професорът и допълни:

"Ако човек слуша парламента каво става, какви са ни депутатите - може наистина да се ужаси, защото някой от тях си говорят  така все едно са на селския пазар. Чак така не трябва да се говори. Липсата на култура у много от главно при депутатите, защото тях най-често ги гледаме и слушаме е много фатална, защото те дават и някакъв пример. Всеки смята, че един човек, който заема някаква голяма обществена или  политическа длъжност би трябвало да е добре подготвен и добре образован и езиково. Но ние виждаме, че това не е така. Този израз сигурно има някаква голяма духовна криза, в която влязохме, когато системата се смени. От една свирепа диктатура минахме към една демократична система, но как минахме - дали минахме подготвени, естествено неподготвени ,защото кой ти позволява в една диктатура да се подговиш за демокрация.  Не влязохме подговени и влязоха много случайни хора в политиката и всичко тръгна назад", категоричен е  професорът.

Интервю с проф. Кирил Топалов е в прикачения файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50