На 8 декември, художникът Сули Сеферов отбелязва своя 80 годишен юбилей, с изложба в галерия „Артистика“ - „Сули Сеферов и приятели. Юбилейна изложба“. Тодор Тодоров, Евгений Кузманов и поетесата Кети Бозукова са част от събитието. Откриването на изложбата е този петък, от 18.00 часа.
Името на Сули Сеферов започва да се чува още от първите години на самостоятелната му кариера, като художник. И до днес, той често цитира и следва сакралната фраза на своя учител проф. Илия Петров, че човек трябва „да уважава занаята“. Приказната живопис, която Сули Сеферов създава, показва отношението му към изкуството и неговата душевност.
Художникът е роден в София. Родителите му са кореняци софиянци. Завършил е Национална художествена академия в София през 1969 година, в класа на проф. Илия Петров, специалност "Живопис". През 1972 година специализира за една година в Москва, в „Суриковската художествена академия“. Участвал е във всички общи Национални изложби и в много български представяния в чужбина, в страни като Канада, Сащ, Гърция, Кувейт, Франция, Мексико, Полша, Швейцария, Япония, Англия, Югославия, Германия и други страни. Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Пушкинския музей в Москва, галерия „Лудвиг“ в Кьолн, почти всички галерии в България и много частни сбирки в страната и чужбина. Носител на много български и чужди награди, и отличия.
„Много често ме питат, защо от София отиваш да правиш юбилейна изложба в Пловдив?“, споделя Сули Сеферов. „Първо, защото имам доста приятели в Пловдив и заради любезната покана. Освен това, моята майка, която е родена в София, на 4 годишна възраст, заедно със семейството ѝ се преселват в Пловдив, защото нейният баща, моят дядо, е бил занаятчия и е имал работа там. Докато беше жива, тя говореше много за Пловдив. Беше влюбена в този град, защото е живяла 28 години в него. Цялото ѝ детство и младостта ѝ са преминали там. Така, че се чувствам, по някакъв начин, много близък с Пловдив и заради мои приятели, големи художници от града, които вече ги няма“, казва още Сули Сеферов.
Но, където и да пътува по света, той признава, че винаги се е чувствал балканец. Неговата привързаност към родната земя и към обикновения човек, проличават и в неговите творби.
„В моя род има представители от почти всички балкански страни. Не мога да се причисля към едни или други, за да бъда толерантен към всички казвам, че съм балканец. Знам и добродетелите на балканските народи, милосърдие, състрадание, чувството за общност, нещо характерно за нашите хора тук. Това не трябва да се губи“, категоричен е художникът.
За него, професор Ивайло Знеполски споделя: ,,Твоите картини, рисувани с рядка за нашето съвремие чувствителност припомнят на всички нас общите ни човешки корени и пречистено, като послание, ни възвръщат упованието в непреходните ценности.“
Художникът Сули Сеферов е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте, в прикачения файл.
Официалното откриване на Opera Open е тази вечер със спектакъла "Петте елемента" на Алесандро Куарта с оркестъра на Опера Пловдив. Новата композиция на италианския цигулар обединява идеята за петте елемента – земя, вода, въздух, огън и етер чрез въздействаща музика, допълнена от визуални картини на Петко Танчев. Opera Open 2025 разкрива..
Обща художествена изложба „Съвременна живопис“ се открива тази вечер паралелно на две места - в галерия "Дружество на пловдивските художници" (бул. "Цар Борис III Обединител" 153) и в галерия "Пловдив" (на ул. "Авксентий Велешки" 20). Изложба се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив. Картините могат да се разгледат до 31..
В Куклен театър – Пловдив започва третото издание на Творческата лаборатория за съвременни технологии и кукленият театър, реализирана от сдружение „Двама са малко – Трима са много“. Тазгодишната лаборатория, носеща заглавието „Роботика“, ще се проведе в рамките на 10 дни. Участниците ще работят под ръководството на режисьорите Евелина..
Знаете ли, че водата завира при нула градуса, а замръзва при сто? Всъщност знаете точно обратното, само че то не е вярно. Поне не е вярно според оригиналната сто-градусова температурна скала, предложена през 1742 година от великия шведски астроном, математик и физик Андерс Целзиус, познат ни като Целзий. Ето ви звук от онова, което се случва в една..
Театралната постановка „И верният отговор е...“ обещава на зрителите не само много смях, но и неочаквани обрати в една история, която съчетава комични ситуации и изненадващи развръзки. С участието на Луиза Григорова-Макариев, Христо Пъдев и Боряна Братоева, тази комедия, режисирана от Мартин Каров, ще ви въвлече в света на Деси – енергична фенка на..