Продължаваща подкрепа за ЕС и очевиден интерес към предстоящите избори за ЕП, показват оповестените днес данни от проучване на „Евробарометър“. Според изледването над седем от десет граждани вярват, че страната им е спечелила от членството си в ЕС, като този показател остава непроменен спрямо същия период за миналата година. В същото време България заедно с Италия води класацията по песимизъм за ползите от членството в ЕС. Не особено висок срeд българските глесоподаватели е и интересът към изборите за Европейски парламент през следващата година. В програма "Ден след ден" данните коментира Юлияна Николова, директор на „Портал Европа“.
Според нея резултатите за евронагласите у нас могат да се обяснят с многото избори напоследък и патриотарското и популистко говорене.
"Продължава у нас да бъде печелившо антиевропейското говорене. То най-вероятно достигна тавана си. Нямам друго обяснение за този резултат. Дори 2007 година, първата година на членство, българите бяха сред най-подкрепящите и виждащи ползи от членството си в съюза от всички нови страни, които се присъединиха, от всичките 12", припомни Николова.
Относно наближаващите европейски избори тя допълни, че едва 39 % са твърдо решили, че ще участват. А 51% казват че може да участват изборите.
"Тревожното е, че имаме голям процент, сред които твърдо са решили, че няма да участват. У нас този по-нисък от средноевропейския процент за участие в европейските избори, аз смятам, че се дължи на липсата на каквато и да е политика за информиране за дейността на ЕП. Най-много от това, което четем в пресата е какви заплати получават евродепутатите и какви облаги получават. Дали някой от нас може да изброи повече от 5 евродепута, чиято дейност познава в ЕП. Останалите до 17 остават за нас напълно анонимни. Много от тях развиват много голяма дейност в Брюксел, но не правят връзката Брюксел - София или Брюксел - Варна, или Брюксел- България. За да могат, това което правят да го преведат на български, да го преведат на българите. Много малко от евродепутатите правят това", посочи Николава.
Тя смята, че трябва да се обърне повече внимание на това какво интересува българите и към това да бъде насочена популизирането на работата на ЕС и приоритетите на ЕП.
Според изследването повечето българи са удовлетворени от принадлежността на България към ЕС и виждат от това ползи, показва проучване на "Евробарометър", представено днес от Европейския парламент.
Според 72 на сто от гражданите на ЕС (57 на сто от българите) страната им печели от това, че е част от Общността. Според 61 на сто в ЕС (48 на сто у нас) членството в ЕС е нещо положително, 28 на сто (38 на сто в България) са неутрални по този въпрос, а 10 процента (12 на сто у нас) са с отрицателно мнение.
Представата за ЕС е положителна за 45 на сто от европейците (48 на сто у нас), 38 на сто (32 на сто у нас) са с неутрална нагласа, а 16 на сто (19 процента в България) - с отрицателна. В ЕС гражданите, участвали в допитването, поставят на първо място сред европейските ценности демокрацията (38 на сто), на второ са защитата на човешките права и свободата на словото (27 на сто). У нас на първо място е посочена свободата на движение (40 на сто), на второ място е върховенството на закона (30 на сто), а третото място е за съпричастността между държавите в ЕС (28 на сто).
Според 70 на сто от гражданите на ЕС (61 на сто у нас) действията на ЕС имат отражение върху всекидневието. Готовност да гласуват на предстоящите през юни догодина избори за евродепутати изразяват 68 на сто в ЕС (51 на сто у нас), 14 на сто (19 процента в България) не са решили, а 16 на сто (30 на сто у нас) казват, че няма да гласуват, показва проучването, сочат още данните.
Цялото интервю с Юлиана Николова може да чуете от прикачения звуков файл.Хората най-много се притесняват за това, дали ще се запази същия курс на еврото. Всички питат едно и също: някой готви ли ни някакъв капан с валутния курс и никой не вярва на правителството, на държавата и дори на президента. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив икономистът Георги Стоев. Според него хората се опасяват, че някой ще..
На банкнотите евро още от 2013 година има надписи на кирилица. В очакване на доклада през юни, и 12 години по-късно в България е пак актуална темата за референдум - дали искаме, или не да плащаме с единната европейска валута от 1 януари 2026 година. Политическите нюанси на това решение на президента Румен Радев коментираме с доц. Иво Инджов ,..
Министър-председателят Росен Желязков ще открие кръгла маса на тема: "Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните". Организатор е евродепутатът от ЕНП Емил Радев . За новите предизвикателства пред ЕС по темата и за инициативите на законодателно ниво, научаваме от разговора със заместник-председателя на..
Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив е първото в света училище, което носи името на светите братя равноапостоли и духовни учители на целия християнски свят. В това училище през 1851 година се заражда най – българският празник – Денят на братята Кирил и Методий. От пловдивското училище тръгват науката и просвещението на..
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..