Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Референдумите са доведеното дете в правната система

След 1989 г. референдумите са доведеното дете в българската правна система и се прави всичко възможно тяхното приложно поле да се ограничава, да се демотивират избирателите да участват в тази най-типична форма на пряката демокрация.  Това коментира  Марин Божков от програмата „Достъп до правосъдие“ по повод проваления референдум за присъединяването на Белащица към Пловдив. 

Той добави още, че у избирателите липсва култура да търсят правата си чрез референдум. Подчерта и, че по начало властта не харесва тази форма на изразяване на мнение. 

По думите му исторически референдумите, които са провеждани по инициатива на властта са известни само с лошо. За пример даде допитването за премахване на монархията през 40-те години, което е проведено в условията на съветска окупация. 

„Референдумът в Белащица е с ниска избирателна активност. Тя не може да породи правни последици. Той беше назначен въпреки съпротивата на общината, чрез аварийния законов вариант, при който областният управител назначава дата. 

Ниската активност на референдума е резултат от непроведена или небрежно проведена избирателна кампания. 

Да се свали прагът на участващите в референдум, за да добие решението правна сила е опасно, защото тогава може да се отворят по-големи възможности за манипулация“, каза Божков.

Доводът му е, че при местните референдуми общините са малки и при евентуално намаляване на прага може да се стигне до там, че едно добре организирано малцинство при контролиран вот да придобие власт да злоупотребява с пряката демокрация.

Според Божков трябва да се увеличи културата на хората що е то гражданско общество и демокрация, а от там ще се увеличи и борят на гласувалите в допитването. 

За конституционните промени, които се обсъждат в НС, каза, че са необходими, но имат и недостатъци. Като такъв посочи прибързаността, с която се приемат и липсата на социологически проучвания кои текстове не действат и следва да бъдат изменени. 

„Съдебната реформа е блокирана и без конституционни реформи не може да се проведе. Сега обаче получаваме нещо като ремонт на бунгалата на морето – преди сезона се ремонтират, но по-късно те отново са в състоянието, в което са били преди няколко месеца“, каза Божков. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22