Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята ще съди за тези промени в Конституцията

Ще използваме всички възможни законови средства тези промени в Конституцията да бъдат обжалвани. "Възраждане" и ИТН не са разговаряли с нас за внасяне на обща жалба, но има достатъчно време и това да се случи.

Това заяви пред Радио Пловдив Мая Димитрова, депутат от БСП и член на парламентарната комисия за промени в Конституцията.

По думите й, тези промени ще донесат много повече хаос и овладяване на прокуратурата и съдебната система.

Всички промени, които се случват към настоящия момент, независимо дали са в Основния зякон, или са в други закони, са единствено и само подчинени на интересите на управляваща сглобка и най - малко са в интерес на българския народ.

Всички бяхме свидетели на публичните дебати в парламентарната конситутционна комисия и в Народното събрание, на срещата с конституционалистите и отрицателните становища на по - голямата част от институциите във връзка със съдебната власт, обясни депутатът от БСП. Тя припомни множеството отрицателни становища, свързани с Инспектората към Висшия съдебен съвет и уточни, че някои неща са били променени, но по - голямата част са останали такива, каквито са били предложени. 

Променяме текстове, които са предмет на Велико Народно събрание и при обжалванията Конституционният съд ще се произнесе по отношение на противоконституционността, подчерта Мая Димитрова. 

Тя допълни, че има и много пропуски в предложения проект за изменение на Конституцията.

Като пример посочи, че никъде не се говори за председателство на самия Прокурорски съвет. Вероятно целта на управляващото мнозинтство е главният прокурор да бъде председател на Прокурорския съвет. 

Това е празнота в закона, категорична е народната представителка от левицата.

Дава се шестмесечен срок за преходните и заключителни разпоредби - време, в което да бъдат изработени нови закони, които касаят промените в Конституцията, каза Димитрова. И попита в рамките на тези шест месеца каква ще е функцията на този Прокурорски съвет.

Има много празноти в закона, които тепърва ще излизат наяве, убедена е Мая Димитрова. 

За главния прокурор

Определено се стесняват правомощията на главния прокурор като фигура - тази фигура е обезличена. Главният прокурор няма да има методически надзор върху всички прокурори, ще ръководи само и единствено върховната поркуратура.

Що се отнася до овладяването на прокуратурата от политиците, депутатката от левицата даде за пример увеличения брой прокурори, които ще се избират от Народното събрание. От 10 прокурори в Прокуроския съвет шестима ще се избират от Парламента, а оттам вече идва и политическото овладяване на прокуратурата. 

Тепърва историята ще е тази, която ще съди за тези промени в Конституцията!

За службните кабинети

Президентите се сменят. Изтичат мандатите и след това идва друг президент. Така че, не бива да се променя Конституцията само заради един човек. 

Приетите промени ограничават президента по отношение на служебното правителство относно възможността за назначаване на служебни министър-председатели. Дали тези хора са независими? Димитрова припомни, че председателят на Народното събрание се избира от управляващото мнозинство. Същото важи и за управителя и подуправителя на БНБ. В настоящия случай те са предложени и избрани от ГЕРБ. 

Въобще не става въпрос за независими служебни министър-председатели, категорична е Димитрова.

Тя припомни, че непрекъснато сме свидетели на промени на промените, на ремонт на ремонтите. Това в никакъв случай обаче не биваше да се допуска по отношение на Конституцията!

Интервюто на Неда Велкова с Мая Димитрова е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16