Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличаването на Фронтекс на границата ни ще е от полза

Снимка: БГНЕС

Почти тройното увеличаване на присъствието на Фронтекс на границите ни е положително за България, защото натискът върху нашите гранични полицаи е голям. Това значително ще го намали. Освен това обмяната на опит между граничните служби на ЕС е полезно. Това коментира Иван Анчев – дипломат и експерт по сигурност по повод станалите известни пет условия на Австрия да ни пусне по въздух и вода в Шенген.

Според него засилените внезапни проверки по летищата трябва да са сигнална лампа пред българската държава, защото там може да е  най-големият проблем. Въпреки това той смята, че ще се докаже, че България не е рисков миграционен фактор. За да подплати тезата си даде пример с Канада и България.

„Когато Канада свали визовите ограничения за български граждани по същия начин имаше внезапни проверки по летищата. Случаите на неиздържани проверки бяха почти единични. Това доказа, че България не е рисков емиграционен фактор за Канада. Същото ще е и сега“, каза Анчев.

Подчерта още, че не бива да се преекспонира и да се всява паника с Дъблинското споразумение, че едва ли не у нас ще бъдат върнат много мигранти. Даде пример с това, че от всички 6000, които са преминали през България, евентуално могат да бъдат върнати 193. Добави и, че всички тези 6000 не са хора които търсят закрила, а целта им е Австрия и Германия.

Според него новите условия от страна на Австрия са модифицирана версия, която има вътрешно-политически за Австрия характер и се появяват заради изборите.

„Да, влизането на България и Румъния по всички граници би било по-добрият вариант, но и това е стъпка напред и аз съм оптимист, че ще се стигне до пълноправното членство в Шенген.

Договорената дата за влизане по суша ще зависи от вътрешно-политическите резултати на  изборите в Австрия, никои не би искал да се обвързва с конкретна дата след като не се знае каква ще е конфигурацията в австрийския парламент“, каза Анчев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34