Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме Бабинден

| обновено на 08.01.24 в 10:26

На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден. По стар стил празникът се отбелязва на 21 януари. От 1951 година Бабинден е обявен за Ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите.

Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести. Той се явява своеобразен завършек на празниците, свързани с Рождество Христово, въпреки че обредността му е езическа. 

Празникът идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките. В мналото ролята на акушерки изпълнявали опитни жени - баби, които помагали на младите невести при раждането. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.

Още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да "полеят". Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. След това даряват бабата с пешкир, в който има пара. После всички сядат на трапезата и се гощават, пеят песни и играят хора.

По време на празника не се допускат мъже.


По публикацията работи: Антоанета Петричанска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Червен код за горещини над 40 градуса, отново BG-Alert в Пловдив

И  за днес, и за утре е обявен червен код за опасно горещо време, не само в Пловдив , а и в още над 10 области на страната с очаквани температури над 41 градуса по Целзий.  Още в 10 часа сутринта, продължиха предупредителните съобщения от системата BG-Alert по мобилните телефони на фона на силен звуков сигнал: Предупреждение! Високи..

обновено на 26.07.25 в 10:15

Хеликоптери от авиобаза "Крумово" гасят пожара в Благоевградско

Втори хеликоптер от авиобаза Крумово се  включи днес  в гасенето на пожара в района на село Илинденци, съобщиха от Министерството на отбраната. Военнослужещите с хеликоптер Ми-17 излетяха в 15:38 ч. от 24-та авиобаза, за да подпомогнат действията. Ситуацията с горския пожар над благоеградското село Илинденци в  община Струмяни се усложни..

публикувано на 26.07.25 в 10:15

Катаджията, поискал 1200 лева подкуп, остава в ареста

Окръжният съд в Пловдив остави за постоянно в ареста пътния полицай Димитър Брадов, обвинен в получаване на подкуп от 1200 лева.  Инспекторът поискал парите от собственик на автомобил, който не бил регистриран в посочения от закона двумесечен срок. За да реши проблема на нарушителя, Брадов поискал среща с него и сумата от  1200 лева. Собственикът..

публикувано на 25.07.25 в 16:43

BG-Alert предупреди за опасни жеги и силен вятър в Пловдив

Системата за ранно предупреждение BGAlert се задейства заради опасно високите температури до неделя. Вероятността от възникване на пожари е сериозна.  Очакват се и силни пориви на вятъра.  Системата в Пловдив и областта се задейства в 16 часа. Властите предупреждават за повишено внимание и спазване на превантивните мерки.По този начин се цели да..

публикувано на 25.07.25 в 16:13

Арестуван е пътен хулиган, размахвал мачете в Асеновград

Районна прокуратура-Пловдив привлече като обвиняем и задържа   в ареста 54-годишен мъж за пътно хулиганство в Асеновград. След като решил, че друга кола му засича пътя, обвиняемият започнал да я преследва.  Двата автомобила спрели на едно от кръстовищата в Асеновград, на което 54- годишният мъж слязъл от своята, не само започнал да ругае и обижда..

публикувано на 25.07.25 в 16:00