По думите му в частта за съдебната власт са били погребани надеждите на много хора, симпатизиращи на политическите сили, които уж са издигнали за своя кауза върховенството на правото. Вместо това от публикуваните текстове в ДВ "изпъзява противен мелез" межуд Борисов и Пеевски, в който на конституционно ниво са закрепени техните позиции и инвестиции в съдебната власт. Адвокат Екимджиев аргументира тезата си с това, че евентуалният избор на членове на нов ВСС ще започне след шест месеца, които трябва да бъдат избрани с квалифицирано мнозинство. Ако то се постигне, което е съмнително, след още три месеца може да започне избор на нов главен прокурор и няма пречка той отново да се казва Борислав Сарафов. Затова единственото сигурно нещо е, че поне 9 месеца "аватарите" на Бойко Борисов и на Пеевски ще стоят там, ще вредят и ще получават големи заплати.
Адвокат Екимджиев коментира и поведението на ПП и ДБ, които спечелиха избиратели с каузата за съдебна реформа. По думите му за тях мантрата за по- важни геополитичски цели им се е сторила много примамлива. "На тези хора много им се услади да се възползват от ефективността на паралегалните методи, с които действат Борисов и Пеевски", каза адвокатът. Всичко става много бързо, няма опозиция, която да е коректив и това е опасно за демокрацията. Те дори за първи път от 30 години спряха изпълнения на решения на Европейския съд по правата на човека и се държат като мутри и хулигани, бедаденият пример.
Президенът брани своите правомощия, орязани с промените в основния закон и с обжалването, което прави в КС, смята Екимджиев. Старата Конституция дефектира в частта за служебните правителства, с които Радев управлява две години, с някак си беше променен парламентарният характер на републиката. Тази част трябваше де се промени, но именно заради това бързане на всяка цена, да стане бързо, по Коледа, да се замаскира с пушилката около Паметника на съветската армия, това беше направено по "адажамийски начин, с куп грешки, заради които сега може да се застъпи старо с ново НС", смята адв. Екимджиев. Ограничението на кръга от лица, които президентът може да избира за служебни премиери, също е спорен, защото президентът, който и да е той, трябва да има свободата да избере най- подходящия човек за този пост в конкретна политическа ситуация.
"Мачът е свирен и е платен", прогнозира адв. Михаил Екимджиев за изхода на обжалването в КС.
Юридически има много основания голяма част от исканията да бъдат удовлетворени. Но практически това няма да стане поради няколко причини. Сред тях е "коледният подарък" с новата сграда на КС за 22 млн.лв. На второ място - утре започва и избор на двама съдии от параламентарната квота, т.е този парламент, чийто закон ще се гледа в съда, ще излъчи представители, които е предвидимо как ще гласуват. На трето място, но не по важност, Михаил Екимджиев посочи една от най- разочароващите, по думите му, поправки, свързана с индивидуалната конституционна жалба. Той смята, че тази безспорна идея за промяна, по която е имало и пълен консенсус, изненадващо се се оказва друга - само съдилищата, пред които се водят деля, и то по своя преценка, могат да я направят. Това също е подърк за Конституционния съд.
"Аз смятам, че тези подаръци ще предопределят отхвърлянето на конситуционната жалба на президента. Ще има тук - там някое особено мнение, може да отпадне някой незначителен периферен текст, но основните текстове ще бъдат запазени".
Цялото интервю с адв. Михаил Екимджиев е в прикачения звуков файл.
Какво да очакваме от новия политически сезон в Пловдив, който започна със скандал около оставката на замесник-кмета Владимир Темелков, оттеглена след намесата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и оставяща много въпроси без отговор. На този фон групите в Общинския съвет също търпят трансформации, а от „Независими за Пловдив“ поискаха извънредна..
"За съжаление новият политически сезон е повторение на предишния".Това заяви в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател в коментар за случващото се в Народното събрание и предстоящият пети вот на недоверие към кабинета на Росен Желязков, поискан от ПП-ДБ.. Според нея светът се променя много бързо,..
Пет дни преди началото на новата учебна година – ще спазят ли пловдивските директори указанието на МОН да се започва учебния процес в по-късен час? За организацията на работа говорим с Гергана Аврамова , председател на пловдивската организация на Сдружението на директорите в системата на средното образование и директор на училище „Христо Г. Данов“..
Българският изследователски проект “PlantaSYST” е сред най-успешните европейски инициативи с принос за конкурентоспособна и интелигентна Европа. Гражданите вече могат да гласуват за номинирания български проект с “Награда на публиката” в престижния конкурс REGIOSTARS Awards 2025 Проектът PlantaSYST, в рамките на който в Пловдив бе..
Близо 1 400 нарушения бяха установени само в първите часове на контрола за средна скорост чрез тол камерите, който е в сила от 7 септември. От тази дата се промените в Закона здвижение по пътищата, за очакваните ефекти на който говорим с председателяна САБ Емил Панчев. По думите му вследствие на очакваните по- високи глоби в него..