Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магазин под блока намалява шансовете за саниране

2
Снимка: google.com/maps

Санирането на многофамилните сгради доведе до разочарование на кандидатствали по програмата на МРРБ, които не са били одобрени за обновяване на блоковете. В Пловдив бяха одобрени 32 сгради по тази програма, откази има за 6 сгради, а в резервния списък са 42. Една от тях - на бул. "Васил Априлов" 93 и 95, не бе одобрена. Оказва се, че сред причините е наличието на търговски обект под блока. Управителят на Сдружението на етажната собственост на блока Пепа Енчева разказва колко им струва в пари и време разочарованието. 

"При нас са 100% кандидати, т.е. всички апартаменти, плюс шоурума на автомобилна компания и склад, където беше някога ремонта на колите. 36 апартамента сме кандидатствали, всички са съгласни и сме си подали документите в срок до 10 май, като ние ги предадохме на 9 май. Блокът е 6 жилищни етажа, тавански етаж, плюс два етажа магазини. През юли 1969 година сме влезли в блока, на 54 години е. Той е изключително монолитен, няма панели и дори пукнатини. Всичко е с плътни тухли, т.е. по онова строителство, което се строеше някога", разказа Енчева. 

По думите ѝ за проектирането всички апартаменти са платили на проектантите между 500 и 700 лв. на жилище, като общата сума е 18 000 лв. за технически паспорт. Още толкова пари живеещите в блока трябвало да платят на проектиращите, ако бъдат одобрени за саниране. Тези пари е трябвало да бъдат възстановени, ако блокът бъде одобрен за саниране. Тъй като не са одобрени, имат право да кандидатстват за втори етап, но там ще трябва да съфинансират с 20% ремонта. Според Пепа Енчева доста от собствениците не са съгласни да доплащат. 

От МРРБ са мотивирали отказа си с това, че не са отговорили на официално запитване от оценителната комисия и не са отстранени констатираните тяхното ПИИ нередности. "Не сме получили такова запитване", каза жената и заяви, че ще обжалва пред МРРБ.

Тя и съседите ѝ са изключително разочаровани, тъй като подготовката на документацията е отнела много време и пари, а блокът кандидатства за втори път по такава програма. По думите ѝ вина има и район "Централен", защото не е имало достатъчно сили и специалисти да се направи проектирането. 

Кметът на "Централен" Георги Стаменов беше категоричен, че нямат вина и че от администрацията са се свързали с Енчева и са ѝ дали цялата документация. След обработката на всички документи, представени им от етажната собственост и фирмата-проектант, те са били подадени към МРРБ. Оценъчната скала обаче е била такава, че ако има търговски обект в сградата, която кандидатства, точките се намаляват. Стаменов посъветва хората да подадат заявление в МРРБ и да искат преразглеждане на техния проект.

Кметът на "Централен" е категоричен, че програмата за саниране на жилищни сгради трябва да бъде продължена и при възможност държавата трябва да поеме пак на 100% санирането, като оценъчната скала бъде коригирана. 

"Защото  малки жилищни сгради, които се водят паметници на културата, не фигурират в програмата и това отне възможността един немалък обем от паметници на културата, да бъдат реставрирани и приведени в един добър естетически вид и с доста по-висока енергийна ефективност, което щеше да е един огромен плюс, особено в градовете, в които има голямо количество сгради със защитен статут", смята Стаменов. 

Той посочи, че има твърде много откази по програмата точно заради наличието на търговски обекти в сградите с площ над 5000 кв.м. По думите му ако подобни сгради бъдат санирани, това ще доведе до доста повече икономии на енергия, спрямо по-малките сгради. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50