Трима единайсетокласници от Природо-математическата гимназия в Казанлък-Кристиян Петров, Тома Тасев и Борис Илиев, решават да работят за опазване на сгради, които са културна и историческа ценност.
За целта правят видеоклип, с който участват в конкурс на Европейската гражданска инициатива. В него участват още 287 проекта на ученици от 11 и 12 клас от страни от ЕС.
Текстилната фабрика на братята Христо и Евлоги Георгиеви в Карлово е един от обектите във видеото.
"Това е фабриката, която е дарена на града от братята Христо и Евлоги Георгиеви с ангажимента средствата, които се съберат от дейността и, да отидат за образованието в града", припомня Кристиян Петров. Негови близки от града му разказват за сградата и за смисъла да бъде съхранена.
Другата сграда във видеото е в Казанлък-реставрирана преди няколко години, но след това отново става жертва на вандалски действия и лошо стопанисване.
"Конкретно за сградите с историческа значимост бяхме посъветвани да се занимаваме от учителя ни по физика Георги Бяндов", казва Кристиян Петров. За материалите във видеото са консултирани и от урбаниста Здравко Петров, ангажиран с полуряризирането и опазването на сградите с исорическа значимост.
Тримата ученици са наясно, че нерадостната съдба на много от тези сгради най-често е заради спорове около собствеността им.
"Макар хората, с които те са свързани, някога да са били заможни и да са оставили отпечатък в историята ни, техните наследници невинаги успяват да съхранят това, което са наследили. Затова и в кпила говорим за нуждата от едино законодателство за такива казуси. Нужни са и повече средства от една страна, но и отношение от страна на обществото за популяризиране на проблемите на тези сгради", отбелязва Кристиян Петров.
Клипът на тримата единайсетокласници разчита на подкрепа чрез гласуване за него. Това може да се направи през платформата за гласуване: https://citizens-initiative-forum.europa.eu/video-competition/da-bde-ili-da-ne-bde-kultura_bg
Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид. „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..