Според бизнесмена инсталацията, която ще се внедрява, оползотворява отпадъците в нови, иновативни, чисти продукти с безопасни технологии, незамърсявайки въздуха, почвите и човешкото здраве. Той беше категоричен, че няма да се прави завод за горене на гуми, а за рециклирането им и допълни, че това е единственият възможен начин за оползотворяване на стари гуми.
Терзиев посочи, че фирмата му е работила с РИОСВ година и половина, за да докаже, че инсталацията, която ще се изгражда е екологична. Той припомни, че от 2020 година има европейска директива, която казва, че всички автомобилни гуми, каучук, пластмасови изделия и отпадъци, могат да се рециклират единствено в безотпадни иновативни технологии.
"Имаме разрешение от РИОСВ, след като работихме година и половина с екоинспекцита. Там има много добри специалисти, имаме положителен доклад и разрешение, имаме одобрение от община Пловдив, РЗИ и Басейнова дирекция. Това не става априори, докладът ни, който нашата общественост може да го прочете, е от 300 страници и там обективно и точно всичко е показано", подчерта Терзиев. И обясни, че инсталацията ще има собствена мониторингова система, която ще може да се следи онлайн 24/7 от всеки. По думите му подобни инсталации в Европейския съюз има само десетина.
Според инвеститора инсталацията ще се изгради в промишлената зона на "Южен" на Кукленско шосе 15. Тя ще бъде с размерите на бензиностанция, ще бъде напълно автоматизирана и няма да замърсява и на 1% околната среда. За да бъде пусната в експлоатация след всички разрешителни и сертификати от българските институции, инвеститорът трябва да получи сертификат и от Брюксел за 100 000 евро.
Общинският съветник от Демократична България Добромира Костова, която е председател на Зелено движение в Пловдив, изрази притеснението си от изграждането на инсталацията за рециклиране на гуми в "Южен". В "Ден след ден" тя заяви, че въздухът на града е застрашен от емисиите, които се очаква да се появят във въздуха на града.
"Не знаем какво ще се случи и от отпадъците от тази дейност, тъй като информацията, която сме прегледали, в доклада за обследване не намерихме достатъчно информация какви са очакваните им количества. Всичките ни притеснения се базират на този доклад. В него липсва много съществена информация, която може да даде информация, какво ще е отражението върху подпочвените води и почвите. Много са ни възраженията", подчерта Костова.
Тя припомни, че първоначално насроченото обществено обсъждане е трябвало да се проведе на 29 декември, вероятно, за да мине незабелязано. Според нея позволение за изграждане на инсталацията не е дадено от институциите, защото тепърва трябва да се проведе обществено обсъждане, както и много процедури. По думите ѝ разрешителни няма, а имало и несъответствия с процедурата, свързани с Басейнова дирекция, които в момента се проучват.
"Ние като граждани и общински съветници подготвяме позиция с нашто мнение в Общинския съвет по темата. И други групи в ОбС се готвят. Тепърва ще проверим доколко не е правена такава инсталация. Но след като такова нещо се случва, защо да го правим първо във втория най-голям град в България? Ако е нещо експериментално, нека се направи на място, което не е до втория най-голям град в държавата и да не е близко до населено място", предложи Костова.
Чуйте повече в прикачените звукови файлове.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..