Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въглищните централи са неконкурентни в момента

Антон Иванов
Снимка: БТА


Ръст на вноса на ток имаше по това време и миналата година, сега този процес върви отново, след като застудя и консумацията се вдигна", коментира енергийният експерт Антон Иванов.

Той обаче отбеляза, че това по-високо търсене не е вдигнало потреблението от българските централи, а от внос.

Иванов припомни, че битовите клиенти, които са на регулирания пазар, ползват ток, произведен в България, а клиентите на свободния пазар логично търсят източници с по-ниска цена.

"Тъй като на нашия пазар източниците с по-ниска цена като хидроелектрическите централи и АЕЦ са максимално натоварени, то фактически изборът за допъваща енергия, която ни трябва, пада по-скоро на внос от чужбина, отколкото да се закупува от въглищните ни централи", отбеляза Иванов.

Той обясни, че вносът на ток от съседни страни е рентабилен, защото тази енергия е произведена основно в  централи на газ, а цената му в последно време е стабилна и значително по-ниска от високите кризисни нива от началото на инвазията на Русия в Украйна. Това, според Иванов, се дължи основно на координираната политика на ЕС за осигуряване на доставки и недопускане на ценови скокове.

Антон Иванов припомни също, че при природния газ се закупуват много по-малко въглеродни квоти на произведен мегаватчас енергия, отколкото при въглищата.

"Цената пък на въглеродните квоти са задържа висока и това много силно ограничава в ценово изражение работата на въглищните централи навсякъде в региона", добави той.

"В крайна сметка се вижда, че въглищните ни централи не могат да се конкурират при условията, които са сега на европейския пазар с изградените газови цетнтрали и те остават да работят в едни режими на изчакване на високи цени, които са доста нерегулярни. Съответно добивът на въглища в нашите основни рудници спадна.

Все по-наложително е ние да разсъждаваме върху това кои въглищни мощности могат да останат за по-дълго време и кои е по-ефективно да бъдат затваряни и съответно пренасочвани към други начини за производство на електрическа енергия и други индустриални производства", коментира Антон Иванов.


По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три учителки получиха наградата "Стоян Михайловски"

Осем учители от цялата страна получиха тази година наградата "Стоян Михайловски", учредена от с индикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Тя се дава  за особени заслуги в областта на просветното, културното и синдикалното дело, изразявайки почит към името на създателя на химна "Върви, народе възродени".  Три от отличените учители са от..

публикувано на 10.05.24 в 14:20

Камери в 69 училища в Пловдив и областта ще следят ДЗИ

За първи път през тази година ще има възможност да се повиши оценката от проведен ДЗИ. Това стана след промени в Закона за училищното и предучилищното образование. Тези изпити са важни за кандидатстване във вуз, но на тях могат да се явят само тези зрелостници, които в предишна година са положили успешен ДЗИ.  Двама зрелостници от Пловдив,..

публикувано на 10.05.24 в 12:09
 Ива Лазарова

Има предпоставки за гладкото протичане на изборите 2 в 1

„Има редица предпоставки за гладкото протичане на организацията на предстоящите избори. Трябва да отбележим, че в сегашния състав ЦИК организира избори вече 6 пъти, четири от тях за НС, президентски и местен вот. Организира и две кампании едновременно. Такъв случай имахме през номеври 2021 година“, това заяви в интервю за педаването „Точно..

публикувано на 10.05.24 в 10:11

Имунизационното покритие срещу коклюш е много високо

"Имунизационното покритие срещу коклюш в България е много високо и сме на едни от най-високите нива в Европа", каза д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив. По думите му, процентът ваксинирани е измамно да се изчислява, тъй като се изчислява брой имунизирани върху брой подлежащи на имунизация. "А..

обновено на 10.05.24 в 09:38

След вота 2 в 1 Скопие поставя във фокуса евроинтеграцията

След вота 2 в 1 за президентски и парламентарни избор в Северна Македония Скопие поставя във фокуса как ще продължи процесът на евроинтеграция. Това коментира Георги Марков, специален пратеник на БНР в Скопие. Той прогнозира, че Християн Мицкоски, чиято партия ВМРО-ДПМНЕ постигна победа на парламентарните избори, вероятно ще търси..

публикувано на 09.05.24 в 15:00