Филмът посветен на Атанасовско езеро, може да видите на имения ден на езерото – Атанасовден, на 18 януари от 19.00 часа, в Lucky Дом на киното.
През кратките истории на четирима природозащитници, свързали живота си с езерото, се разказва неговата 100 годишна история, в която има само сол, птици и хора. Филмът е реализиран от българска фондация „Биоразнообразие“, като част от проекта им за опазване и защита на Атанасовско езеро.
„За нас, като природозащитна организация, която от много години работи за опазването, популяризирането, възстановяването на Атанасовско езеро е много важно да намерим различни начини да стигнем до хората. През годините сме правили много разнообразни неща, като започнем от една интерактивна пътуваща изложба и минем през арт пленери, други изложби, издадени са книги. Дори имахме специален раздел „Вдъхновени от езерето“, в нашия уебсайт, защото Атанасовско езеро наистина е вдъхновение. Така съвсем логично стигнахме до идеята, че ни е необходим филм за езерото, защото въпреки всичките му титли и специално място, което има в природозащитата в България, все още няма достатъчно добър филм за него. Не искахме да е типичият природозащитен филм, в който еколозите да обясняват колко е важна тази територия за птиците, колко е важна за солодобива и т.н. Искахме филмът да бъде по-различен и да стигне, наистина, до по-широка публика. Всеки, който го види да разбере основното ни послание. Да разбере защо е толкова важно това езеро и защо трябва да се снима филм за него?“, разказва Радостина Ценова, част от екипа на българска фондация „Биоразнообразие“.
„Атанасовско езеро е една много интересна територия. То се намира в рамките на Бургас, южната му част от едната страна е заобиколена от кварталите „Изгрев“ и „Зорница“. Цялото езеро се разделя от много натоварен път, това е пътят между Бургас и Варна. В същото време, това е най-богатото на птици място в България, освен това е и място, в което може да се прави бизнес и да се извършва производствена дейност, каквато е солодобива. Затова нашето основно послание е, че тази симбиоза между човека и природата, между бизнеса и опазването на природата е възможна. От една страна, трябва да се даде шанс на такива места, на такив тип бизнес. От друга страна да се даде гласност, за да могат да се намерят и други такива примери в България“, продължава разказа си Радостина Ценова.
Режисьор и сценарист на филма е Александра Вал, оператор е Георги Челебиев, дрон оператор Живко Тодинов. Специално за филма е създадена и песента „ Ние сме солени същества“. Музика и вокали Мила Роберт и Явор Карагитлиев, текстът на песента е на Мариана Сърбова.
След прожекцията е срещата с екипа на филма, а във фоайето всеки посетител ще има възможност да се запознае с продуктите с кауза от езерото. Входът е с билет – кауза, в подкрепа на Атанасовско езеро.
Радостина Ценова, от българска фондация „Биоразнообразие“, е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Великденски концерт ще започне в 12:00 ч. на площад "Стефан Стамболов" в Пловдив, съобщиха организаторите. В концерта ще участват вокалните и танцови школи към Центъра за подкрепа на личностното развитие на Обединен детски комплекс Пловдив – танцов състав "Иглика", формация за автентичен фолклор "Куклици" и вокална група "Бамбини". На същата сцена, в..
"Класика за Великден“ радва пловдивчани на 21 април в градината на улица „Христо Г. Данов“ Традиционният празничен концерт „Класика за Великден“ ще зарадва пловдивчани и гостите на града на 21 април от 15 часа на открито в Градската градина на ул. „Христо Г. Данов“. В тазгодишния класически концерт, организиран от Фондация за развитие на..
Художникът и скулптор Георги Иванов, известен не само под тепетата с артистичния псевдоним Жорж Трак бе гост в празничното издание на предаването Клуб "Неделя" на Великден. За ученическия си период и следването му в Националната художествена академия в ателието на проф. Светлин Русев, както и това – има ли място политиката в културата, творецът..
Великденската програма на община пловдив днес включва концерт от 12 часа на пл. „Стефан Стамболов“ на децата от „Арт Войс Център“ с ръководител Румяна Иванова. Вечерта от 18 ч. за пловдивчани и гостите на града ще свири Биг Бенд Пловдив и солисти с диригент Николай Гешев.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..